Prof. Legutko: elity europejskie traktują władze RP jako śmiertelnego wroga

– Nastawienie jest wyraźnie wrogie i niewiele można zmienić. W kuluarach mówi się, że Polska wspaniale się zachowuje w sprawie Ukrainy, ale ma nacjonalistyczny rząd. Na zasadzie, że „Polacy są dobrzy, ale rząd RP już nie”. I rzekomo jest to niedobre dla Europy – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 dla elit europejskich najważniejsza jest sprawa poszerzania zakresu własnego władztwa. – Ważniejsza jest dla nich kwestia zmiany władzy w Polsce niż jednoznaczna linia antyputinowska w polityce zagranicznej. Głosy antyrosyjskie są słyszalne z naszej strony, aktywni są też Zieloni, Europejska Partia Ludowa jak zwykle lawiruje. Gdyby jednak PE miał do wyboru: Ukraina czy zmiana władzy w Polsce, to zająłby się tą drugą kwestią – powiedział prof. Ryszard Legutko.

Dodał, że PE panuje „zafiksowanie” na tym punkcie. – Oni traktują władze RP jako śmiertelnego wroga. Dla nich to symbol tożsamości. To PE nagłośnił działania przeciwko rządowi RP. Bandycka i pozatraktatowa zasada warunkowości wyszła z europarlamentu. Nastawienie jest wyraźnie wrogie i niewiele można zmienić. W kuluarach mówi się, że Polska wspaniale się zachowuje w sprawie Ukrainy, ale ma nacjonalistyczny rząd. Na zasadzie, że Polacy są dobrzy, ale rząd RP już nie. I rzekomo nie jest to dobre dla Europy – tłumaczył europoseł PiS.
Wojna na Ukrainie

Prof. Ryszard Legutko podkreślił też, że będzie rosła pokojowa presja na Ukrainę. – Taka jest specyfika zachodnich społeczeństw. Jednak wizyta prezydenta Joe Bidena w Warszawie i Kijowie była manifestacją determinacji, że Ukrainie trzeba pomagać. Rozstrzygnięcie wojny może przede wszystkim nastąpić na polu bitwy. Podjęcie w tej chwili negocjacji pokojowych oznaczałoby zgodę na przyjęcie rosyjskich warunków, czyli zgodę na oddanie części terytoriów Ukrainy. Tymczasem koniec wojny nie może oznaczać zmian terytorialnych. W wyniku akcji dyplomatycznej polskich władz twarde stanowisko wobec Rosji wzmocniło się w Europie. Trzeba się jednak liczyć z pozostałymi nastrojami – podsumował prof. Legutko


Audycja: „24 pytania – Rozmowa poranka”
Prowadzi: Dorota Kania

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!