Prawda o katastrofie smoleńskiej w Parlamencie Europejskim

„Ponad rok temu odbyło się pierwsze wysłuchanie publiczne w Brukseli, w Parlamencie Europejskim. W najbliższym czasie zrobimy drugie we współpracy ze stowarzyszeniem rodzin Katyń 2010” – poinformował podczas piątkowej konferencji prof. Ryszard Legutko. Wysłuchanie publiczne odbędzie się w Brukseli dnia 28 marca 2012 r.

Celem tego wysłuchania ma być przedstawianie europejskiej opinii publicznej nowych faktów dot. śledztwa w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu TU-154M pod Smoleńskiem. Do tej pory w Parlamencie Europejskim panuje przekonanie, że rosyjska wersja wydarzeń z dnia 10 kwietnia 2010 r. jest wersją opisującą fakty. Jej rozpowszechnieniu przysłużył się rząd Donalda Tuska, nie przykładając się w żadnym stopniu chociażby do przedstawiania ustaleń komisji Millera. Decyzja o zorganizowaniu drugiego wysłuchania publicznego spotkała się z aprobatą rodzin ofiar katastrofy.

„W komisji petycji Parlamentu Europejskiego jest rozważana petycja wnosząca o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ostatnio do komisji przyszła pozytywna ekspertyza prawna PE. Nie ma w niej wskazanych żadnych obiekcji odnośnie dopuszczalności takiej petycji” – poinformował Legutko.

Ryszard Czarnecki zaznaczył, że jest to kolejny etap umiędzynarodawiania sprawy smoleńskiej przez Prawo i Sprawiedliwość.

„Uważamy, że tylko presja międzynarodowa sprawi, że Rosjanie oddadzą czarne skrzynki, wrak tupolewa oraz przyznają się do odpowiedzialności za tę katastrofę” – dodał Czarnecki, podkreślając jednocześnie, że Komisja Europejska jest za tym, aby umiędzynarodowić śledztwo, jednak Donald Tusk ani razu nie zgłosił się z taką prośbą.

„Uderzający wśród urzędników unijnych jest elementarny brak wiedzy na temat tego, jaki nowe fakty w sprawie katastrofy mają wpływ na śledztwo” – mówił Tomasz Poręba – „Nie przebił się raport komisji Millera… Nasza inicjatywa ma służyć temu, by przedstawić fakty, które ustaliła komisja Antoniego Macierewicza i wybitni biegli.”

W ramach wysłuchania publicznego Prawo i Sprawiedliwość przygotowało specjalną stronę internetową. Strona dostępna jest pod adresem: http://smolenskcrash.eu

Wysłuchanie publiczne odbędzie się w Brukseli dnia 28 marca 2012 r.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!