Porozumienie ws. KPO. Prof. Legutko: UE nie gra fair, można się spodziewać kolejnych fauli

– Otrzymanie środków z KPO to kwestia kilku miesięcy, zależy tu dużo od nastawienia w UE, tego, czy będzie jakaś próba obstrukcji, czy też uzna się, że zniknęły przeszkody polityczne, które były zresztą pozbawione podstaw prawnych (…). Pieniądze z KPO są Polsce potrzebne, powtarzają to wszyscy ministrowie – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek, że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO. Müller oświadczył, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych dotyczące Krajowego Planu Odbudowy.

Prof. Ryszard Legutko podkreślił, że Komisja Europejska nie ma podstaw do kwestionowania przygotowanego przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy, jednak otrzymanie środków z funduszy pomocowych nie jest oczywiste. – Nie wątpię, że rzeczywiście negocjacje ws. KPO zostały zamknięte, ale Komisja Europejska nie jest chętna, by przekazać nam pieniądze, jakieś przeszkody zawsze się znajdą – stwierdził europoseł.

– Do samego KPO do tej pory zastrzeżeń nie zgłaszano, ale nie wykluczam tego teraz. Pamiętajmy, że oni nie grają fair, trzeba się spodziewać kolejnych fauli. Nie słyszeliśmy jednak do tej pory, żeby były podstawy do kwestionowania samego planu – zauważył gość audycji.

W środę rzeczniczka KE Veerle Nuyts powiedziała, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. W piątek jej szef Marek Ast (PiS) powiedział, że jest przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.


Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!