Polacy obejmą 12 stanowisk w komisjach Parlamentu Europejskiego

Stanowiska przewodniczących czterech komisji oraz funkcje wiceszefów ośmiu komisji w Parlamencie Europejskim przypadły w tej kadencji polskim eurodeputowanym. Na czele jednej z kluczowych – komisji przemysłu, badań naukowych i energii – stanął Jerzy Buzek (PO).

W poniedziałek w Brukseli na pierwszych posiedzeniach zebrały się komisje parlamentarne, by oficjalnie wybrać swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących. W PE pracuje 20 komisji i dwie stałe podkomisje (bezpieczeństwa i obrony oraz praw człowieka).

Polsce przypadły stanowiska szefów czterech komisji. Buzek został przewodniczącym komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), jednej z kluczowych w PE. Były polski premier będzie jednak musiał podzielić się tą funkcją z byłym polskim komisarzem ds. budżetu Januszem Lewandowskim (PO), który zastąpi go na stanowisku szefa ITRE w połowie kadencji europarlamentu.

Ponadto Polsce udało się uzyskać stanowisko szefa komisji rolnictwa (AGRI) dla Czesława Siekierskiego (PSL) oraz komisji spraw konstytucyjnych (AFCO) dla Danuty Huebner (PO).

Z kolei europosłanka PiS, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga została przewodniczącą komisji bezpieczeństwa i obrony (formalnie jest to podkomisja w komisji spraw zagranicznych PE).

Konieczne jest wypracowanie balansu między polityką energetyczną a klimatyczną UE; trzeba przesunąć ten balans w kierunku polityki energetycznej.

— powiedział Buzek polskim dziennikarzami po swoim wyborze.

Jak dodał, „trzeba też mocno zawalczyć o to, by rodzime źródła energii mogły być powszechnie wykorzystywane przez państwa członkowskie”.

To jest wprawdzie zagwarantowane w traktacie o UE, ale ciągle słyszymy wątpliwości co do tego, czy dobrze jest poszukiwać gazu z łupków albo używać węgla. Odpowiadamy – to jest bardzo korzystne dla UE, bo węgiel to nadal najtańsze źródło energii; trzeba tylko stosować czyste technologie.

— powiedział Buzek.

Według niego ważnym zadaniem dla UE jest też budowa przemysłu opartego o innowacje, który może dać zatrudnienie młodym ludziom.

Musimy się też zająć sektorem telekomunikacji, bo on może dać mocny impuls wzrostu dla całej UE. Konieczne jest też stworzenie wspólnego unijnego rynku energii, by obniżyć ceny. I na tym będziemy się skupiać w tej komisji.

— podkreślił Buzek.

Polscy europosłowie obejmą też stanowiska wiceprzewodniczących ośmiu komisji. Trzech wiceszefów komisji będzie mieć Platforma Obywatelska; zostali nimi: Barbara Kudrycka – komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE), Danuta Jazłowiecka – komisja ds. zatrudnienia i spraw socjalnych (EMPL) oraz Jarosław Wałęsa – komisji ds. rybołówstwa (PECH).

Spośród europosłów Prawa i Sprawiedliwości w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego funkcję wiceprzewodniczącego komisji będą sprawowali: Tomasz Poręba – komisji transportu (TRAN), Ryszard Legutko – komisji spraw zagranicznych (AFET), Janusz Wojciechowski – komisji rolnictwa oraz Kazimierz Ujazdowski – komisji spraw konstytucyjnych.

Z kolei Lidia Geringer de Oedenberg, która startowała z listy SLD, ale pod koniec czerwca wystąpiła z tej partii, będzie wiceszefową komisji prawa (JURI).

W czwartek Parlament Europejski zatwierdził składy komisji i podkomisji na nową kadencję. Najwięcej eurodeputowanych z Polski – po pięcioro – będzie w komisjach: przemysłu, badań i energii, rolnictwa oraz transportu.

PAP, lz

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!