Podsumowanie lipcowej sesji Parlamentu Europejskiego

Polska przedstawiła priorytety swojej prezydencji,a Węgry podsumowały swoją. Na lipcowej sesji w Strasburgu nie zabrakło też spraw bliskim konsumentom-europosłowie przyjęli przepisy dotyczące etykietowania żywności, żywności genetycznie modyfikowanej i wykroczeń drogowych.

PE w telefonie. W tygodniu plenarnym Parlament zadebiutował z wersją swojej strony internetowej na telefony komórkowe. To oznacza, że z wiadomościami z Parlamentu można łatwiej się zapoznać, nawet na plaży czy w podróży! Na tej stronie łatwo też znaleźć informacje o posłach i wszystkich wydarzeniach w PE.

Strona Parlamentu Europejskiego na telefony komórkowe

Prezydencja węgierska. Premier Viktor Orbán podsumował prezydencję Węgier w Radzie UE. Do sukcesów zaliczył zakończenie negocjacji z Chorwacją, prace nad strategią dla mniejszości romskiej i pakietem gospodarczym. Niektórzy europosłowie wypomnieli mu jednak kontrowersyjne nowe prawo medialne i zmiany konstytucji. W sprawie konstytucji europosłowie przyjęli we wtorek rezolucję.

Prezydencja polska. Premier Donald Tusk przedstawił priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie: m.in. sprawy gospodarcze i wzmocnienie wspólnoty politycznej. Szef rzadu przekonywał, że sposobem na kryzys jest „więcej Europy”.

Wystąpienie Prof. Ryszarda Legutki podczas debaty nad priorytetami polskiej prezydencji

Żywność. Na tym jednak obecność owoców się nie skończyła. W Parlamencie rozdawano też jabłka, żeby przypomnieć, że deputowani głosują nad dwoma ważnymi projektami. Przepisy dotyczące etykietowania żywności pozwolą dokonywać bardziej świadomych zakupów. Europosłowie poparli też przepisy dające krajom UE możliwość zakazania upraw żywności modyfikowanej genetycznie.

Nowi wiceprzewodczniczący. Deputowani wybrali dwóch nowych wiceprzewodczniczących: Greczynkę Anni Podimatę (Sojusz Socjalistów i Demokratów) oraz Brytyjczyka Gilesa Chichestera (Konserwatyści i Reformatorzy). Będą swoje funkcje pełnić przez najbliższe pół roku. Potem w połowie kadencji ponownie zostaną wybrane władze Parlamentu.

Wykroczenia drogowe. Piraci drogowi nie będą już mogli uciekać przed sprawiedliwością. Przepisy, które poparli eurodeputowani pozwolą krajom Unii na regularną wymianę danych rejestracyjnych samochodów, by identyfikować kierowców, którzy popełnili wyskoczenie drogowe poza granicami swojego kraju.

Skanery na lotniskach. Posłowie poparli użycie na lotniskach tzw. skanerów ciała, ale pokreślili, że ma się to odbywać z poszanowanie praw pasażerów. W przyjętym sprawozdaniu podkreślono też, że ze względów zdrowotnych zakazane powinno być wykorzystanie takich skanerów, które wykorzystują promienie X.

Choroba wściekłych krów. Europosłowie uważają, że można stopniowo rezygnować z zakazu karmienia trzody mączką mięsno-kostną. Chcą jednak by standardy bezpieczeństwa były rygorystycznie przestrzegane. Komisja Europejska planuje w najbliższym czasie przegląd obowiązujących przepisów.

Reforma wyborcza. Wstrzymano głosowanie nad reformą europejskiego prawa wyborczego. Deputowani zdecydowali, że wróci ona jeszcze do prac w Komisji Spraw Konstytucyjnych. Jednym z zapisów sprawozdania przygotowanego przez brytyjskiego posła Andrew Duffa (Liberałowie) jest stworzenie europejskich list wyborczych.

Facebookowa (r)ewolucja. Przedstawiamy nowe narzędzie, które pozwoli znaleźć europosłów w mediach społecznościowych. Ta nowa zakładka na naszej stronie na Facebooku pozwala na wyszukiwanie profili deputowanych poprzez kryterium grupy politycznej czy narodowości.

Zakładka poselska na facebook`u

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!