Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Wideokonferencja Premiera RP Mateusza Morawieckiego z Parlamentarzystami ws. sytuacji na Białorusi

2 września 2020 r.
Udostępnij
Wideokonferencja Premiera RP Mateusza Morawieckiego z Parlamentarzystami ws. sytuacji na Białorusi

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się w środę debata polskich europosłów różnych frakcji na temat sytuacji na Białorusi. W rozmowach poprzez łącze wideo uczestniczył też premier Mateusz Morawiecki. Europosłowie przekonują, że w tej sprawie potrzebny jest w PE wspólny polski głos.

Premier na spotkaniu przedstawił informacje o podejmowanych przez polski rząd działaniach w sprawie sytuacji na Białorusi oraz podziękował parlamentarzystom za wspólną aktywność na arenie międzynarodowej.

Na spotkanie tzw. Klubu Polskiego w sprawie Białorusi wszystkich polskich eurodeputowanych zaprosili europosłowie PiS - Ryszard Legutko i Anna Fotyga.

Posiedzenia Klubu Polskiego, czyli zebrania wszystkich europosłów z Polski, odbywały się dość często po przystąpieniu Polski do UE, ale później, przez rozgrzanie konfliktu politycznego i przeniesienie sporów również na poziom europejski, przestały być organizowane.

Wcześniej liderzy pięciu głównych frakcji w PE: Europejskiej Partii Ludowej (EPL) - Manfred Weber, Socjalistów i Demokratów (S&D) - Iratxe Garcia Perez, Odnowić Europę - Dacian Ciolos, a także współprzewodniczący Zielonych - Ska Keller i Philippe Lamberts oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) - Ryszard Legutko i Raffaele Fitto podkreślili, że nie uznają Alaksandra Łukaszenki za ponownie wybranego prezydenta Białorusi, oraz wezwali do przeprowadzenia nowych i wolnych wyborów w tym kraju.

Wezwali też Rosję do powstrzymania się od wszelkich ukrytych lub jawnych ingerencji na Białorusi po wyborach, a instytucje UE i państwa członkowskie - do czujnego przeciwdziałania wszelkim rosyjskim krokom w tym kierunku.

Najbliższe posiedzenie Parlamentu Europejskiego ma odbyć się w dniach 14-17 września.

xyz/PAP/Twitter/Wpolityce.pl