Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

"Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej". Prof. Legutko o unieważnieniu wyroku Roe vs Wade

25 czerwca 2022 r.
Udostępnij

- Teraz, po unieważnieniu, trzeba czekać na reakcje sił postępu, które myślę, że będą bardzo gwałtowne. Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.

Amerykański Sąd Najwyższy unieważnił wyrok Roe versus Wade z 1973 roku, gwarantujący prawo do przerwania ciąży. W wyniku tej decyzji kwestie legalności aborcji będzie regulować prawo poszczególnych stanów. W wielu z nich zaczną obowiązywać daleko idące restrykcje.
"Donald Trump mianował konserwatywnych sędziów"

Na antenie Polskiego Radia 24 do decyzji amerykańskiego Sądu odniósł się prof. Ryszard Legutko. Jak wskazał, unieważnienie wyroku "wynikło z tego, że Donald Trump wygrał poprzednie wybory i mianował konserwatywnych sędziów w Sądzie Najwyższym". - W związku z tym obalono to orzeczenie - zaznaczył.

- Wszyscy o tym wiedzieli, że orzeczenie Roe versus Wade było skandaliczne z prawnego punktu widzenia - podkreślił. - Prawo do aborcji zostało wywiedzione z prawa do prywatności. Nie ma czegoś takiego jak prawo do prywatności w amerykańskiej Konstytucji i nigdy nie było - wyjaśnił. Dodał, że "wymyślono to, że tak powiem, od czapy i na tym zbudowano tę argumentację".

Zaznaczył, że "teraz trzeba czekać oczywiście na reakcje sił postępu, które myślę, że będą bardzo gwałtowne". - Ulice amerykańskie staną się terenem niemal wojny domowej - ocenił.


Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński