Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Ryszard Legutko dla "Polskiego Radia 24"

27 lutego 2019 r.
Udostępnij
Ryszard Legutko dla

- Mamy do czynienia z monopolizacją polityczną i ideologiczną życia. Polityczna poprawność sprawia, że coraz mniej można powiedzieć czy zrobić, kontrolowany jest język, a prawo zmieniane pod kątem karania wypowiedzi – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Prof. Ryszard Legutko odniósł się do sporów, które Polska toczy z Komisją Europejską m.in. w kontekście reformy sądownictwa. Jako antagonistów w trwającym konflikcie wskazał przedstawicieli "krajów cywilizacji zachodniej".

- A ponieważ Polska nie należy do głównego nurtu UE, to należy nas ukarać - mówił prof. Ryszard Legutko.

- Tzw. procedura praworządności jest kompletnie niepraworządna, jest naruszeniem traktatu. W przypadku Węgier, Parlament Europejski w sposób ordynarny złamał jego konkretne artykuły. Powiązanie praworządności z wypłatą funduszy europejskich to kolejny dziwoląg. Prawo może być łamane przez Unię Europejską, ponieważ w Parlamencie nie ma żadnego zróżnicowania – podkreślał eurodeputowany.

Profesor zwracał uwagę na rolę, jaką w sporze Polski z UE odgrywa przewodniczący Rady Europejskiej. - Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, powinien być bezstronny, natomiast od dłuższego czasu walczy z polskim rządem. Znajduje się w konflikcie interesów – zaznaczył Ryszard Legutko. - Donald Tusk zaangażował się w ostatnią kampanię prezydencką w Polsce popierając Bronisława Komorowskiego. To była przyczyna, dla której rząd polski nie popierał jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego – dodał.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/ka