Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Prof. Ryszard Legutko: Konfederacja jest konstrukcją wewnętrznie sprzeczną

24 maja 2019 r.
Udostępnij
Prof. Ryszard Legutko: Konfederacja jest konstrukcją wewnętrznie sprzeczną

- Konfederacja jest partią żywiącą się atakami na PiS, przede wszystkim spowodowanymi przez naszą zachodnią orientację. Znacznie mniej przedstawiciele tej formacji mówią o Koalicji Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

W rozmowie z Michałem Rachoniem gość PR24 mówił m.in. o działalności Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. To jedna z formacji starających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego. Jak powiedział na antenie radiowej Jedynki prezes PiS Jarosław Kaczyński, całkowicie wyklucza on koalicję parlamentarną z Konfederacją. Zdaniem Ryszarda Legutki jest ona raczej partnerem nienadającym się do wspólnego działania koalicyjnego. - To inny sposób myślenia o miejscu Polski w świecie - podkreślił profesor.

Według niego Konfederacja jest prorosyjska. - W Polsce antyamerykanizm jest często połączony z prorosyjskością. Suwerenność państwa polskiego nigdy nie będzie zabezpieczona przez bliski sojusz z Rosją, który stałby się antyamerykański i antyunijny. Grzegorz Braun i Janusz Korwin-Mikke znani są z tego, że mówią rzeczy niebywałe i bulwersujące - zaznaczył gość PR24.

Podkreślił, że Konfederacja to "konstrukcja wewnętrznie sprzeczna". - Są w niej osoby niepasujące do siebie światopoglądowo pod żadnym względem. Być może dla jednych ta prorosyjskość jest sprawą błahą, a dla innych - kluczową. Dość chaotycznie Konfederacja szuka dla siebie sojuszników. Być może łatwiej znaleźć głosy wśród elektoratu prorosyjskiego, choć jest on bardzo niewielki. Członkowie tej formacji atakują prawą stronę sceny politycznej. Ich konserwatyzm, prawicowość i deklarowana miłość do ojczyzny są niewiele warte, są bez pokrycia. To partia ze swojej istoty absurdalna - dodał Ryszard Legutko.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24