Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Prof. Legutko o wypowiedziach Scholza: "Wielu podoba się ten język pychy, to niepokojące zjawisko"

10 maja 2023 r.
Udostępnij
Prof. Legutko o wypowiedziach Scholza:

- Olaf Scholz został przyjęty dość chłodno. Krytykowano go za opieszałość w sprawie Ukrainy oraz wcześniejszą politykę. Ale większość europosłów nie kwestionowała przywództwa Niemiec w Unii Europejskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Gość PR24 skomentował wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Parlamencie Europejskim.

- Został przyjęty dość chłodno. Są różne poziomy tego chłodu. Krytykowano go za opieszałość w sprawie Ukrainy. Pojawiały się też głosy dotyczące wcześniejszej fatalnej niemieckiej polityki. Ale jest też coś bardzo niepokojącego: poza nielicznymi przypadkami nie kwestionowano przywództwa niemieckiego w Unii. Głosy krytyczne były w tym tonie: "panie kanclerzu, chcielibyśmy, aby pan działał bardziej stanowczo, oczekujemy niemieckiego przywództwa" - powiedział prof. Ryszard Legutko.

Jego zdaniem taka postawa "pokazuje jakąś poważną chorobę, czy jeden z symptomów poważnej europejskiej choroby".

- Bo na jakiej zasadzie jakikolwiek kraj ma być przywódcą czy pełnić rolę przywódczą? Tylko dlatego, że jest silny? Po co w takim razie jesteśmy wspólnotą narodów, skoro jest jakiś przywódca, który nie jest ani nigdzie wybrany, ani nie jest wymieniony w traktacie? - dodał europoseł.

Jak zaznaczył, "pan kanclerz też występował jako przywódca, a jego ostatnie wypowiedzi są w tym duchu". - To język strasznie wielkiej pychy. Wielu się to podoba. Uważam to za niepokojące zjawisko. To pokazuje nieczytelność struktur władzy. Co innego jest napisane w traktatach, a co innego się dzieje - podsumował Ryszard Legutko.

Audycja: "24 pytania - Rozmowa poranka"
Prowadząca: Dorota Kania