Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Prof. Legutko o słowach gen. Różańskiego ws. sytuacji na granicy : "Dowodzi upadku etosu żołnierskiego"

2 października 2021 r.
Udostępnij
Prof. Legutko o słowach gen. Różańskiego ws. sytuacji na granicy :

- Do niekorzystnych działań wobec Polski jakie toczy Aleksander Łukaszenka, obok polskiej opozycji parlamentarnej, dołączyli emerytowani wojskowi, to budzi niesmak - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Gość PR24 komentował między innymi wypowiedź gen. Mirosława Różańskiego, który napisał na Twiterze słowa, które brzmią: "Koledzy generałowie stańcie na wysokości zadania i uchrońcie swoich podwładnych żołnierzy i funkcjonariuszy, by nie przeszli do historii jako walczący z dziećmi". To nawiązanie do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

 - Czuję w związku z tymi słowami niesmak. Wypowiedź generała Różańskiego dowodzi upadku etosu żołnierskiego. Straż Graniczna, Polskie Wojsko nie walczą przecież z dziećmi, tylko bronią granic. To, co napisał to ewidentna, jawnie krzywdząca nieprawda. Po drugie żołnierze nie powinni wypowiadać się na tematy polityczne - komentował europoseł PiS.

"Efekt zastraszający"

Dodał, że toczy się wojna hybrydowa, a sytuacja jest napięta. Aleksander Łukaszenka i jego zwolennicy szukają wszystkich słabych miejsc w Polsce, a opozycja w Polsce im w tym pomaga. - Nieważne więc czy generał jest czynny czy nie, wypowiadając się w taki sposób, nakłania reżim w Mińsku do jeszcze głębszej działalności przeciwko Polsce - podkreślił prof. Ryszard Legutko.

Zauważył jednocześnie, że Wojsko Polskie i Straż Graniczna zachowują się bardzo profesjonalnie i bardzo godnie. Jeżeli jednak, jak dodał, ataki na wojsko będą się nasilać, to nastąpi efekt zastraszający. Młodzi ludzie, jak doprecyzował europoseł PiS, nie będą chcieli iść do wojska, a oficerowie nie będą chcieli służyć.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 

Prowadzący: Tadeusz Płużański