Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Prof. Legutko o instytucjach UE : "Finansowe zagłodzenie Polski i Węgier to narzędzie, które starają się wykorzystywać"

28 września 2021 r.
Udostępnij
Prof. Legutko o instytucjach UE :

- W Unii Europejskiej coraz mniej uwagi zwraca się na reguły, zasady i przepisy, nie mam specjalnej ufności co do bezstronności Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy innych instytucji UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

- Presja powinna być wywierana, to już jawny atak na rząd Polski, nękanie Polski, presja jest konieczna - stwierdził Ryszard Legutko, odnosząc się do możliwej odpowiedzi Polski na opóźnianie planu odbudowy.

Jak ocenił gość "Sygnałów Dnia", unijne instytucje w wielu obszarach "walczą" z Polską.

- KE jest bardziej zainteresowana walką z rządem polskim, a w konsekwencji utrudnianiem życia i może wywróceniem tego rządu niż wspieraniem w rzeczy, która jest wspólna - powiedział o ochronie wschodnich granic Polski i Unii.

- Nagromadzenie szalonych emocji politycznych przekracza granice racjonalności. Europarlament atakuje KE, że jeszcze nie szantażuje nas finansowo. Komisja to robi, ale jeszcze skromnie - powiedział europoseł. - Finansowe zagłodzenie Polski i Węgier to bezprawie, ale to narzędzie, które starają się wykorzystywać. Europarlament nawet grozi KE skargą do TSUE, że jeszcze nie zagładza Polski - zaznaczył.

Osłabienie Grupy Wyszehradzkiej

Jak ocenił gość audycji, spory Polski z KE oraz z Czechami, osłabiają cały region. - Grupa Wyszehradzka była wystarczająca silna, że już zaczynała denerwować wielkich graczy, pojawienie się sporów wewnętrznych, a widzimy, że są, to coś co osłabia Europę Wschodnią - powiedział prof. Ryszard Legutko.

 

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Piotr Gociek