Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Brutalne ataki na biura PiS. Prof. Legutko: opozycja przekroczyła barierę cywilizowanego sporu

31 października 2022 r.
Udostępnij

- Nie mam żadnych złudzeń co do Donalda Tuska i działań opozycji, która już dawno przekroczyła barierę cywilizowanego sporu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, komentując doniesienia o atakach na biura PiS.

Prof. Legutko został zapytany o ataki na biura Prawa i Sprawiedliwości, w tym zdarzenie w Warszawie ( w głównej siedzibie partii na ul. Nowogrodzkiej). Młody mężczyzna domagając się spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim kierował groźby w stronę pracowników.

Do drugiego incydentu doszło w biurze Moniki Pawłowskiej. Jej biuro znajduje się we Włodawie. Jak relacjonowała na Twitterze, napastnik wszedł do biura, a następnie groził pracownicy, że zniszczy lokal, a ją samą "utopi w szambie".

"Opozycja przekroczyła barierę"

Prowadząca przypomniała także o słowach Donalda Tuska, który jeszcze nie dawno "miał nadzieję, że zgłoszą się silni ludzie, którzy będą w stanie obalić ten rząd".

- Nie mam złudzeń co do działań Donalda Tuska i opozycji, którzy już dawno przekroczyli tę barierę jakiegoś cywilizowanego sporu. Martwi mnie jednak, że oni robią to zupełnie bezkarnie - stwierdził Legutko.

Prof. Legutko odniósł się także do wpisów profesorów wielu uczelni, którzy w sposób otwarty popierają ataki na partię rządzącą. - Panuje taka atmosfera w środowisku. Te wpisy to są wpisy mniejszości środowiska. Jest to środowisko dość "tchórzliwe". Lepiej jest milczeć, niż naradzić się na jakikolwiek głos sprzeciwu - podkreślił europoseł.

- Te środowiska boją się. Zapewne uważają, że skoro UE coś się nie podoba, a że ona "ma zazwyczaj rację" - to udawajmy, że tego nie ma. Jest to wina polskiej opozycji, która zniszczyła sferę publiczną. Tam wpompowano taką ilość kłamstwa, wulgaryzmu i schamienia, że tam nie jest możliwa jakakolwiek normlana wymiana zdań. Odbudowanie tej sfery publicznej będzie bardzo trudne - podsumował Legutko.

Brutalizacja kampanii

Odnosząc się do brutalizacji kampanii wyborczej, która może w najbliższych miesiącach przybierać na sile, prof. Legutko stwierdził, że ze strony opozycji "wypuszczono potwora", a ona sama "nie może się już wycofać".

- Opozycja stała się więźniem swojej własnej strategii, która polega na rosnącej agresji. Znaleźli się w takim staniem, że jakikolwiek krok w tył, byłby traktowany jako ustępstwo, dlatego oni będą zwiększać tę agresję - stwierdził.

Dodał, że mimo "okropieństwa" tego zjawiska, nie zostanie to nigdzie potępione - zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej.

Audycja: "Sygnały dnia" Polskie Radio
Prowadzący: Katarzyna Gójska