PiS powołało Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego

„PiS powołało Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego, który ma koordynować obchody 150. rocznicy tego wydarzenia. Powstanie sprawiło, że jesteśmy nowoczesnym narodem” – argumentował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. 

„Powstanie styczniowe było jednym z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski i dlatego zasługuje na szczególny szacunek współczesnych Polaków” – głosi deklaracja Komitetu. W jego skład weszło 250 osób. Przewodniczącym został szef PiS Jarosław Kaczyński. Oprócz niego do Komitetu weszli też m.in.: prof. Marek Barański (Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza), prezes Kręgu Pamięci Narodowej Andrzej Melak, poseł PiS Włodzimierz Bernacki, prof. Ryszard Legutko, prof. Zdzisław Krasnodębski (socjolog), Katarzyna Hejke (zastępczyni red. naczelnego „Gazety Polskiej”), Barbara Fedyszak-Radziejowska (socjolog) i Bronisław Wildstein.

Melak poinformował na czwartkowej konferencji w Sejmie, że obchody rocznicy będą organizowane m.in. w wielu miejscach w Warszawie. „Jednak najważniejszym jest miejsce, w którym w 1864 roku, 5 sierpnia, został stracony Rząd Narodowy – myślę o stokach Cytadeli Warszawskiej” – zaznaczył. Podkreślił, że tam – 20 i 22 stycznia – odbędą się główne uroczystości.

Jak podał, 22 stycznia wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza święta. „Po zakończeniu (…) w szyku procesyjnym przy udziale grup rekonstrukcyjnych, warszawiaków, młodzieży, udamy się pod Krzyż Traugutta – miejsce stracenia narodowego rządu, tam odbędzie się uroczystość” – powiedział.

5 sierpnia 1864 r. na stokach warszawskiej Cytadeli zostali straceni członkowie rządu narodowego sprawującego władzę nad Powstaniem Styczniowym: Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Józef Toczyski, Roman Żuliński i Jan Jeziorański – zostali powieszeni po procesie wytoczonym im przez tłumiące powstanie rosyjskie władze zaborcze.

Bernacki powiedział, że w ramach obchodów 26 stycznia w Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się konferencja na temat powstania połączona z wystawą. Prof. Barański zapowiedział natomiast, że od lutego tego roku do czerwca przyszłego w Sejmie odbędzie się 15 wykładów dotyczących powstania styczniowego. W kwietniu ma zostać zorganizowana gra miejska dotycząca powstania dla uczniów szkół średnich w Warszawie.

Na konferencji obecny był też Andrzej Karykowski – przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Generała Mariana Langiewicza w Wąchocku – który podał, że pomnik zostanie odsłonięty w ramach obchodów rocznicy powstania 20 stycznia przy Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku.

Gen. Marian Langiewicz to drugi – po Ludwiku Mierosławskim – dyktator powstania styczniowego. W marcu 1863 r. został aresztowany przez Austriaków. Po uwolnieniu zabiegał o utworzenie legionu polskiego w Turcji.
Błaszczak przypomniał, że jego klub parlamentarny chciał, by Sejm uczcił rocznicę 150-lecia powstania uchwałą. „Niestety większość rządząca ten wniosek odrzuciła” – zaznaczył.

„Doszliśmy do wniosku, że to tak ważne wydarzenie, które sprawiło, że jesteśmy nowoczesnym narodem, (…) że należy mu poświęcić dużą wagę” – podkreślił. W związku z tym – wyjaśnił – powstał Społeczny Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego.

Poseł Bernacki doprecyzował, że celem Komitetu jest koordynowanie wszystkich działań związanych z obchodami rocznicowymi oraz że ma on charakter „całkowicie społeczny”.

Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Był to najdłużej trwający i najbardziej masowy ruch niepodległościowy XIX w. Jego bilans był tragiczny – dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!