PiS inicjatorem debaty w PE nad sytuacją na Ukrainie

Z inicjatywy delegacji Prawa i Sprawiedliwości, we wtorek 22 maja podczas sesji plenarnej  PE w Strasburgu, odbędzie się debata na temat ostatnich wydarzeń na Ukrainie oraz sytuacji byłej premier Julii Tymoszenko.

Z ramienia delegacji PiS w debacie zabrał głos Ryszard Legutko, wiceprzewodniczący Grupy EKR i przewodniczący delegacji PiS do PE: „Sytuacja jest prosta – zrobiliśmy wiele poprzez umowę stowarzyszeniową aby Ukraina wprowadziła rządy prawa i odpowiednie standardy, tak się jednak nie stało. Cała sprawa z uwięzieniem przedstawicieli opozycji i groźbami dalszych uwięzień tę sytuację znacznie pogorszyła. Nie może być tak, aby przedstawiciele UE zachowywali się tak jakby niewiele się zmieniło. Musi być wyraźny sygnał, nie można przyjąć postawy `business as usual`.

Nawiązując do bojkotu mistrzostw europy w piłce nożnej, Ryszard Legutko powiedział: „Bojkot, o którym tutaj wiele mówiono może mieć różne formy. Nie wyobrażam sobie, aby przedstawiciele instytucji europejskich oficjalnie przyjechali na mistrzostwa i zasiadając w loży vipowskiej mieli oklaskiwać mecze,  jednak skoro tak bardzo lubią futbol,to niech sobie kupią bilet za własne pieniądze, usiądą wśród kibiców i niech się rozkoszują piłką, ale nie jako politycy europejscy reprezentujący jej instytucje.”

Ryszard Legutko jest stałym sprawozdawcą ds. Ukrainy w Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego oraz autorem sprawozdania przyjętego w grudniu 2011 roku przez PE zawierającego rekomendacje dla Rady, Komisji oraz Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w sprawie umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w skład, której wchodzi delegacja Prawa i Sprawiedliwości, złożyła projekt rezolucji, w której wzywa władze Ukrainy m.in. do zagwarantowania bezstronnego, przejrzystego i sprawiedliwego procesu apelacyjnego dla byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, obecnie odbywającej karę siedmiu lat więzienia w kolonii karnej Kaczaniwska w Charkowie. Zwraca się też uwagę na liczne deklaracje europejskich polityków i przywódców na temat możliwości politycznego bojkotu nadchodzących mistrzostw Europy w piłce nożnej na Ukrainie. Rezolucja EKR podkreśla, że taki bojkot mógłby stanowić odpowiedni nacisk na władze Ukrainy, dając mocny sygnał o konieczności zmiany kursu na bardziej demokratyczny, co jest jednym z niezbędnych warunków do wznowienia procesu ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.

W czwartek odbędzie się głosowanie nad rezolucją.

Źródło: Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!