– Konstytucja nie mówi, w którym momencie prezydent może zastosować prawo łaski, więc wszystkie inne domniemania, ograniczenia, stawianie warunków prezydentowi – to musi się wydać podejrzane – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko.
Trybunał Konstytucyjny zebrał się w pełnym składzie, by rozpatrzyć kwestię sporu kompetencyjnego pomiędzy Sądem Najwyższym a prezydentem ws. prawa łaski. Zgodnie z orzeczeniem TK, prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta, a Sąd Najwyższy nie ma prawa do kontroli ułaskawień dokonywanych przez głowę państwa. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
TK ws. prawa łaski. Prof. Legutko: konstytucja jest tu jednoznaczna
Gość audycji stwierdził, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest oczywiste i w pełni zgodne z konstytucją i nie powinno budzić żadnego zdziwienia.
– Konstytucja tutaj jest bardzo wyraźna. Nie mówi, w którym momencie prezydent może zastosować prawo łaski, więc wszystkie inne domniemania, ograniczenia, stawianie warunków prezydentowi – to musi się wydać podejrzane – ocenił prof. Ryszard Legutko.
„Trybunał Konstytucyjny jest niezbędny”
Gość audycji komentował także sytuację wewnątrz TK. Podkreślił, że Trybunał w obecnym kształcie był od początku agresywnie atakowany, sędziowie byli obrażani, szerzono także kłamstwa. W tych okolicznościach – stwierdził – źle dzieje się, że TK nie może sprawnie działać.
– W ten sposób TK nie poprawi stanu prawa i praworządności w Polsce. A przecież od tego jest. (…) Decyzje trybunału są dla nas niezbędne – dla nas i dla Polski – dodał.
Audycja: „Rozmowa PR24”
Prowadzi: Adrian Klarenbach