Odpowiedź na zapytanie ws. stanu przygotowań Wrocławia do projektu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016

Odpowiedź udzielona przez komisarza Androullę Vassiliou na zapytanie złożone przez Ryszarda Legutkę w sprawie stanu przygotowań Wrocławia do projektu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.

treść zapytania

Decyzją instytucji Unii Europejskiej Wrocław w roku 2016 stanie się Europejską Stolicą Kultury. W listopadzie br. roku przedstawiciele Komisji Europejskiej mają przeprowadzić kontrolę stanu przygotowań Wrocławia.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

–     jaki stan przygotowań Wrocławia do projektu Europejskiej Stolicy Kultury zostanie w listopadzie br. uznany przez Komisję za zadawalający?

–     jakie konkretne zadania związane z przygotowaniami do roku 2016 powinny zostać zrealizowane przez Wrocław do listopada br.?

–     w jakim terminie zostaną przeprowadzone przez Komisję kolejne kontrole stanu przygotowań Wrocławia do organizacji Europejskiej Komisji Kultury?

–     jakie obiekty kultury, instytucje zamierza Komisja skontrolować w listopadzie br.?

odpowiedź na zapytanie 

Mimo że ogólna odpowiedzialność za udaną realizacją obchodów Europejskiej Stolicy Kultury spoczywa na miastach przyjmujących ten tytuł i odnośnych państwach członkowskich, na etapie przygotowawczym wspiera je komisja monitorująco-doradcza.

W skład tej komisji wchodzi siedmiu niezależnych członków wyznaczonych przez instytucje europejskie. Komisja obraduje dwukrotnie przed rozpoczęciem obchodów w celu udzielanie porad i podsumowania dotychczasowych prac w zakresie przygotowań do obchodów. Ma to na celu pomoc miastom w opracowaniu wysokiej jakości programu o wyraźnym wymiarze europejskim i uwzględniającego zaangażowanie obywateli. Jeśli chodzi o Wrocław, pierwsze spotkanie posiedzenie monitorujące odbędzie się jesienią 2013 r., a drugie wiosną 2015 r.

Podczas pierwszego spotkania monitorującego miasta przedstawiają osiągnięte postępy w zakresie przygotowań obchodów oraz są proszone o wypełnienie kwestionariusza. W tej kwestii miasta są proszone zdanie relacji z postępów kontekście zaleceń, które wspomniana komisja sformułowała w momencie wyboru danego miasta. Zalecenia te są opublikowane na stronie internetowej Komisji.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!