Odpowiedź na zapytanie ws. Przewodniczącego Rady Europejskiej

Prof. Ryszard Legutko i eurodeputowany Tomasz Poręba złożyli pisemne zapytanie w sprawie Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Odpowiedzi udzielił Francisco PEYRÓ LLOPIS.

Treść zapytania :

Zgodnie z art.15 Traktatu o Unii Europejskiej Przewodniczący Rady Europejskiej przewodniczy posiedzeniom Rady Europejskiej i kieruje jej pracami, czuwa nad przygotowaniami do jej posiedzeń i ciągłością jej działań, przyczynia się do spójności i konsensusu na jej forum oraz zdaje relacje Parlamentowi Europejskiemu z posiedzeń Rady Europejskiej. Ponadto reprezentuje Unię na zewnątrz na szczeblu szefów państw i rządów.

W środę 14 czerwca b.r. Przewodniczący Tusk skomentował na Twitterze przemówienie Premier Polski Beaty Szydło w 77. rocznicę deportacji polskich więźniów do Auschwitz, pisząc „takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera”. Bardzo podobny zapis można znaleźć na Twitterze lidera Platformy Obywatelskiej, dawnej partii Donalda Tuska.

W związku z tym chcielibyśmy zapytać:

1.    Czy Przewodniczący Tusk komentował w roli Przewodniczącego Rady Europejskiej czy jako osoba prywatna?

2.    Jeżeli komentarz był w oficjalnej roli Donalda Tuska, to jakie było jego umocowanie prawne i w jaki sposób miał on przyczynić się do wypełniania zadań Przewodniczącego, zwłaszcza do budowy „spójności i konsensusu”?

3.    Czy Przewodniczący Rady Europejskiej może ingerować w spory polityczne państwa członkowskiego swojego pochodzenia bezpośrednio wspierając partię polityczną, z której się wywodzi?

Odpowiedź :

Tweet, którego dotyczy pytanie Panów Posłów, został opublikowany na oficjalnym profilu Donalda Tuska.

Przewodniczący Rady Europejskiej przywiązuje szczególną wagę do kwestii mających znaczenie dla Unii Europejskiej, w szczególności jeśli chodzi o poszanowanie i obronę wartości i norm europejskich.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!