Prof. Ryszard Legutko złożył zapytanie skierowane do Komisji Europejskiej ws. dyskryminacji Polaków na rynku pracy Unii Europejskiej. Odpowiedź udzielona przez komisarza László Andoraw.
Treść zapytania :
Art. 45 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej mówi o fundamentalnych swobodach UE, w tym o swobodzie przepływu osób. Uzupełnieniem art. 45 jest dyrektywa o prawie obywateli Unii i członków oraz ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich.
Niestety to fundamentalne prawo jest coraz częściej podważane przez polityków poszczególnych państw Unii Europejskiej; i tak 9 września br. na wniosek holenderskiego ministerstwa pracy i polityki społecznej ma odbyć się szczyt, na którym będą poszukiwane rozwiązania mające na celu ograniczenie możliwości zatrudniania obywateli Unii Europejskiej pochodzących z części wschodniej wspólnoty.
Te zinstytucjonalizowane działania realizowane w Holandii przez lewicową Partię Pracy niestety nie są odosobnione. Podobne działania cechujące się niechęcią do obywateli Polski są prowadzone przez Partię Pracy w Wielkiej Brytanii, o czym głośno było na Wyspach na początku sierpnia br., kiedy politycy tej partii skrytykowali brytyjskie sieci handlowe za przyjęcie do pracy 800 polskich pracowników.
W związku z powyższym zwracam się z pytaniem:
Jakie działania zamierza podjąć Komisja w obronie art. 45 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej?
Odpowiedź udzielona przez komisarza László Andoraw
Komisja nie może podjąć bezpośrednich działań wobec wspomnianych polityków w związku z wypowiedziami na temat zatrudniania pracowników z innych państw UE. Wielokrotnie podkreślała jednak, że swobodny przepływ pracowników jest korzystny zarówno dla gospodarki, jak i rynku pracy, ponieważ pozwala dopasować podaż umiejętności do popytu na rynku na pracy. Ponadto regularnie wzywa, by przedstawić twarde dowody w postaci danych statystycznych na poparcie takich negatywnych publicznych oświadczeń. Komisja wielokrotnie potwierdzała, że swoboda przemieszczania się jest jedną z podstawowych wolności, której nie można ograniczać. Jeżeli zostaną wprowadzone jakiekolwiek ograniczenia niezgodne z unijnymi przepisami, jako strażnik Traktatu Komisja podejmie niezbędne kroki.
Komisja pragnie również odesłać szanownego Pana Posła do odpowiedzi udzielonej na pytanie E-9936/2013[1] w podobnej sprawie.
[1] http://www.europarl.europa.eu/plenary/pl/parliamentary-questions.html