Odpowiedź na zapytanie dot. zwrotu do Polski wraku rządowego Tupolewa

Odpowiedź udzielona przez wysoką przedstawiciel/wiceprzewodniczącą Catherine Ashton w imieniu Komisji Europejskiej na zapytanie złożone przez Ryszarda Legutkę oraz Tomasza Porębę ws. zwrotu do Polski wraku rządowego Tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

treść zapytania

Według relacji służb prasowych Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, szefowa unijnej dyplomacji na marginesie grudniowego szczytu UE-Rosja w rozmowie z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem poruszyła kwestię powrotu do Polski wraku Tu-154M. O interwencję w tej sprawie prosił wcześniej wiceprzewodniczącą / wysoką przedstawiciel minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski.

Chcielibyśmy prosić o odpowiedź na następujące pytania:

1.  Jakiej odpowiedzi udzielił minister Ławrow wiceprzewodniczącej / wysokiej przedstawiciel?

2.  Dlaczego kwestia zwrotu wraku została poruszona jedynie w kuluarach spotkania?

3.  Czy w razie braku reakcji Rosji Polska może liczyć, że sprawa ta zostanie wpisana jako pełnoprawny punkt kolejnego szczytu UE-Rosja?

odpowiedź udzielona przez Catherine Ashton

Wysoka przedstawiciel/wiceprzewodnicząca Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że toczące się rosyjskie dochodzenie zostanie wkrótce zakończone, a szczątki samolotu zostaną przekazane Polsce.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!