Nagroda im. Księdza Idziego Radziszewskiego

Prof. Ryszard Legutko odebrał w czwartek Nagrodę im. Księdza Idziego Radziszewskiego, która jest przyznawana przez Towarzystwo Naukowe KUL za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego. W uroczystości uczestniczył szef MEiN Przemysław Czarnek.

„Wręczamy tę nagrodę innemu wybitnemu człowiekowi, który reprezentuje nurt humanizmu chrześcijańskiego i też jest postawiony na bardzo trudnym froncie, bo umówmy się – będę bardzo delikatny – humanizm chrześcijański to nie jest kierunek, nurt, który jest zbytnio faworyzowany na szczytach Unii Europejskiej” – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, nawiązując do tego, że prof. Legutko jest europarlamentarzystą.

Dodał, że w Parlamencie Europejskim prof. Legutko swoim doświadczeniem naukowym i kompetencjami służy Polsce i Europie. Zdaniem szefa MEiN, prof. Legutko, jak mało kto, zasługuje na Nagrodę im. księdza Radziszewskiego.

W specjalnej laudacji o zasługach laureata mówił prof. Krzysztof Narecki z KUL. Podziękował mu również za „długoletnią i ofiarną pracę dla dobra Polaków”. „Za pokazywaną na co dzień mądrość, za łączenie teorii i praktyki w sposób, który budzi podziw, a przede wszystkim za te wspaniałe tomy słowa pisanego, które na trwale wpisały się w naszą kulturę intelektualną” – zaznaczył prof. Narecki.

Po odebraniu nagrody prof. Ryszard Legutko przyznał, że jest bardzo wzruszony. „Lista poprzednich laureatów jest tak imponująca, że mnie onieśmiela” – dodał. Laureat wygłosił również wykład pt. „Pan i niewolnik. Czego uczy nas Arystoteles”.

Źródło: Dzieje.pl

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!