Macierewicz apeluje do UE o włączenie się w wyjaśnianie przyczyn katastrofy smoleńskiej

Antoni Macierewicz, przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku, na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Legutki i Przewodniczącego Grupy EKR Martina Callanana, przedstawił dziś na posiedzeniu Grupy EKR w Strasburgu dotychczasowe ustalenia prac zespołu parlamentarnego zawarte w prezentacji oraz krótkim filmie.

Przed posiedzeniem grupy EKR została zorganizowana konferencja prasowa, na której Antoni Macierewicz apelował do UE o pomoc w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. „Wydaje się, że jest ostatni moment, kiedy taka szansa powinna zostać wykorzystana. Zbliżamy się bowiem do punktu kluczowego. W dniu przedwczorajszym osoba, która z ramienia komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej kieruje tym śledztwem, zapowiedziała, że ono rychło zostanie zamknięte i zostaną postawieni w stan oskarżenia polscy piloci. Polscy piloci zostaną osądzeni post mortem, oczywiście, jako winni tragedii. […] Jeżeli państwo polskie nie podejmie skutecznego działania, to znajdziemy się w sytuacji, w której zostaną skazani nie tylko polscy piloci. W Moskwie może zostać oskarżone państwo polskie.” – mówił Antoni Macierewicz na konferencji prasowej.

Operatorzy oraz wybrani dziennikarze mieli wyjątkową okazję wstępu na późniejsze posiedzenie obrad grupy EKR, na której Antoni Macierewicz przedstawił ustalenia ekspertów pracujących przy zespole parlamentarnym.

Wystąpienie Antoniego Macierewicza zostało przyjęte entuzjastycznie i nagrodzone gromkimi brawami przez posłów EKR.

Antoni Macierewicz zwrócił się do uczestników obrad z apelem o powołanie międzynarodowej komisji, która pozwoliłaby rzetelnie i obiektywnie wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej. Zdaniem Antoniego Macierewicza pomoc UE w śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej wydaje się niezbędna. „Zwracam się do wszystkich obecnych, żeby uruchomić odpowiednie organy w Unii Europejskiej, które powinny pomóc przy stworzeniu międzynarodowej komisji, zanim będzie za późno.” Prosił także o informowanie jak najszerszej opinii publicznej o nieprawidłowościach związanych z dotychczasowym badaniem tej tragedii.

Martin Callanan, przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, powiedział: „Wszystkie niejasności, o których mięliśmy okazje dziś usłyszeć powinny być rozpowszechniane oraz przedstawione szerokiej opinii publicznej. Eurodeputowni grupy EKR będą wspierać wszelkie starania rodzin w dochodzeniu do prawdy.”

Po prezentacji Antoniego Macierewicza obecni na sali eurodeputowani zadawali wiele pytań i wyrażali swoją solidarność w dążeniu do ustalenia prawdy. Przedstawione przez Antoniego Macierewicza materiały uznali za szokujące i dziękowali za wyczerpującą informację.

Źródło: Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!