Legutko: UE nie jest zdolna do prowadzenia realnej polityki zagranicznej

Dziś w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat sytuacji na Ukrainie. Ryszard Legutko wezwał Catherine Ashton do przedstawienia planu działań UE ws. Ukrainy, wskazując, że dotychczasowa strategia Wspólnoty w tym zakresie nie sprawdziła się.

Europoseł PiS odniósł się do słów nieobecnej podczas debaty Catherine Ashton, wskazując na nieskuteczność unijnych instytucji w sprawie Ukrainy.

„UE została upokorzona przez Rosję w związku z niepodpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Rosja była znacznie twardszym zawodnikiem, miała więcej skutecznych instrumentów i nigdy nie zawahała się w walce o własne imperialne interesy. UE nigdy nie miała dobrych zawodników, skutecznych instrumentów czy choćby woli zwycięstwa” – wyliczał europoseł PiS.

Zdaniem Legutki zabrakło także adekwatnych działań po fiasku szczytu w Wilnie. „Gdy wybuchł kryzys na Ukrainie, Unia nadal drzemała w najlepsze. To, co dzieje się obecnie na Ukrainie, wyznaczy nie tylko drogę dla ukraińskiego społeczeństwa na kilkadziesiąt lat, ale także na wiele lat określi sytuację geopolityczną w tej części Europy” – ocenił Legutko.

Europoseł PiS zaapelował o przedstawienie nowego planu ws. Ukrainy, podkreślając, że wszelkie dotychczasowe działania nie przyniosły pozytywnych rezultatów. „Biorąc pod uwagę fakt, że plan A spalił na panewce, jaki jest plan B, jeśli w ogóle taki jest? Z tego, co Pan mówi, wynika, że nie ma żadnego” – mówił Legutko.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!