Legutko: Trzeba przybliżyć sytuację w Gruzji europejskiej opinii publicznej

Dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbywa się wysłuchanie publiczne poświęcone bieżącej sytuacji politycznej w Gruzji. „Chcemy przybliżyć sytuację w Gruzji europejskiej opinii publicznej i pokazać, że Unia jest gotowa na otwarcie drzwi swojemu kaukaskiemu partnerowi pod warunkiem, że ten będzie przestrzegał podstawowych wolności i zasad demokratycznego państwa prawa” – mówi europoseł PiS Ryszard Legutko.

W organizowanym przez Ryszarda Legutkę wysłuchaniu wezmą udział gruzińscy politycy oraz eksperci, m.in. Giorgi Baramidze, wicemarszałek gruzińskiego Parlamentu; Victor Dolidze, przewodniczący Komisji Integracji Europejskiej w gruzińskim parlamencie; Giorgi Ugulava, burmistrz Tbilisi; dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, Uniwersytet Łódzki czy Keti Khutishvili, Dyrektor Wykonawczy Open Society Georgia Foundation. Uczestnicy wysłuchania będą dyskutować nad zmianami, które zaszły w Gruzji w ciągu ostatnich 10 lat jak również nad prawdopodobną ratyfikacją Umowy Stowarzyszeniowej z UE, która ma nastąpić na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Poruszona zostanie także kwestia przestrzegania praw człowieka i aresztowań działaczy opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego.

„Chcemy przybliżyć sytuację w Gruzji europejskiej opinii publicznej i pokazać, że Unia jest gotowa na otwarcie drzwi swojemu kaukaskiemu partnerowi pod warunkiem, że ten będzie przestrzegał podstawowych wolności i zasad demokratycznego państwa prawa. W przeciwnym przypadku może powtórzyć się scenariusz z Ukrainy, która mimo że zainicjowała Umowę Stowarzyszeniową z UE, nie zdołała już jej ratyfikować ze względu na sprawę Julii Tymoszenko i innych byłych członków rządu prześladowanych przez nowe władze” – komentuje Ryszard Legutko.

Wysłuchanie odbywa się w godz. 10.00-13.00 w sali A5E2. Można je obejrzeć także w Internecie pod następującym adresem: http://eventstream.streamovations.be/georgia-on-the-path-to-the-eu.php

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!