Legutko: Ochrona prywatności i poczucie bezpieczeństwa w Internecie to nasze obywatelskie prawa

Podczas planowanej dziś debaty z Komisją i Radą posłowie będą dyskutować nad rezolucją na temat amerykańskiego programu inwigilacji (PRISM), czyli programu do gromadzenia danych o użytkownikach Internetu, dla prywatność obywateli UE oraz o konieczności przyspieszenia unijnej reformy ochrony danych osobowych.

W Parlamencie odbyły się już dwie debaty w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji (PRISM): pierwsza 11 czerwca w Strasburgu z udziałem komisarza Tonio Borga, druga 19 czerwca z wiceprzewodniczącą Komisji Viviane Reding podczas posiedzenia komisji wolności obywatelskich. Parlament, który jest szczególnie wyczulony na ochronę danych osobowych, wypowiadał się za lepszą ochroną danych obywateli UE.

„Ochrona prywatności i poczucie bezpieczeństwa w Internecie to nasze obywatelskie prawa i kluczowe wartości. Powszechna inwigilacja stosowana przez amerykańskie służby to działanie niezgodne z zasadami UE, nawet jeśli w grę wchodzi ogólnie pojęte bezpieczeństwo. Reforma przepisów dotyczących ochrony danych osobowych jest potrzebna i musi się znaleźć w projekcie unijnego rozporządzenia. Koniecznie jest zapewnienie odpowiedniej równowagi pomiędzy ochroną danych osobowych a powszechnie rozumianym bezpieczeństwem.” – powiedział Ryszard Legutko, wiceprzewodniczący Grupy EKR.

Według ujawnionych dokumentów program istnieje od 2007 roku, w jego ramach Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i FBI sprawdzają dane na serwerach największych firm internetowych.


Źródło Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!