Legutko: Najwyższy czas przestać lekceważyć sytuację praw człowieka w Rosji

W Brukseli zapowiadano, że w centrum uwagi znajdą się kwestie demokracji i praw człowieka. Natomiast Moskwa jest rozczarowana, że do tej pory nie udało się podpisać porozumienia o złagodzeniu rygorów wizowych.

Unia zamierza też poruszyć sporne kwestie wynikające z nowego, rosyjskiego dekretu dotyczącego danych pasażerów linii lotniczych, a Rosja – kwestię wdrażania unijnego pakietu energetycznego, Moskwa sprzeciwia się bowiem trzeciemu pakietowi energetycznemu, który liberalizuje unijny rynek wymagając m.in. umożliwienia dostępu do infrastruktury przesyłu gazu w UE konkurentom Gazpromu. Kremlowski doradca Jurij Uszakow zarzucił m.in. Komisji Europejskiej, że wdrażając trzeci pakiet energetyczny dyskryminuje rosyjskie firmy, głównie koncerny paliwowe. Rosji nie podoba się również projekt budowy gazociągu łączącego Europę ze złożami kaspijskimi.

Jednak jedyny dokument, jaki ma tam być podpisany, dotyczy współpracy w wykrywaniu nielegalnej produkcji i sprzedaży tzw. prekursorów narkotyków (legalnych lekarstw, z których można produkować syntetyczne narkotyki).

W szczycie UE-Rosja biorą udział ze strony unijnej przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej Jose Manuel Barroso i Herman Van Rompuy, oraz szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Rosję reprezentować będą prezydent Władimir Putin, szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow i kilku innych ministrów.

„Szczyt UE-Rosja zapowiada się jak zwykle bez większych fajerwerków, więc pod tym względem nie należy się spodziewać rewolucji we wzajemnych stosunkach.” – mówie Ryszard Legutko, wiceprzewodniczący Grupy EKR. „Rosja jest największym sąsiadem UE i jej strategicznym partnerem, nie jest również żadną tajemnicą, że Rosja jest jedna nogą w UE, co wcale nie powstrzymuje przywódców i polityków europejskich od lekceważenia sytuacji praw człowieka w tym kraju. Unia powinna się zdecydowanie przeciwstawić ograniczeniom prawnym, które utrudniają egzekwowanie demokratycznych praw i swobód przez rosyjskie społeczeństwo obywatelskie. Do tej pory Unia jedynie wymachiwała palcem, czas na kroki bardziej zdecydowane.”Żródło: Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!