Legutko: Istnieje realne zagrożenie, że inwestycje na drogi lokalne nie będą finansowane z nowego budżetu unijnego

18 czerwca w Wałbrzychu odbyła się konferencja pt. “Fundusze Europejskie 2014-2020 jako narzędzie rozwoju infrastruktury transportowej” zorganizowana przez Ryszarda Legutkę. Podczas konferencji dyskutowano m.in. na temat wstrzymania funduszy europejskich z nowej perspektywy budżetowej na dofinansowanie dróg lokalnych.

Celem konferencji było wskazanie sposobów skutecznego wykorzystywania środków z nowej perspektywy finansowej w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. Mimo niepowtarzalnej okazji, jaką stworzyły fundusze europejskie, modernizacja systemu komunikacji drogowej nie postępuje w zadowalającym tempie.

„Wystarczy spojrzeć na mapę – krótkie odcinki połączeń drogowych budowane są gdzie popadnie, gdzie można, a nie tam, gdzie trzeba. Powstające drogi są ponadto słabej jakości, choć ich ceny są jednymi z najwyższych w Europie. To sytuacja szczególnie bolesna w regionach, gdzie obserwować można postępującą pauperyzację mieszkańców, np. w pasie sudeckim województwa dolnośląskiego. Tę tendencję zmienić może tyko rozwój lokalnej gospodarki, którego z pewnością nie będzie bez dróg. Dlatego też trzeba jak najszybciej poprawić błędy, zanim usłyszymy, że na nic, a tym bardziej na nowe drogi, nie ma pieniędzy” – podkreślał Ryszard Legutko.

W konferencji wzięli udział eksperci specjalizujący się w tematyce transportowej jak również parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów, m.in. Anna Zalewska (posłanka na Sejm RP), Roman Szełemej (Prezydent Wałbrzycha), Piotr Sosiński (radny sejmiku dolnośląskiego), Patryk Wild (radny sejmiku dolnośląskiego) i Michał Radoszko (rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału GDDKiA).

Dyskusję moderował Ryszard Legutko, który zwrócił uwagę na wstrzymanie funduszy europejskich 2014-2020 na dofinansowanie dróg lokalnych.

„Istnieje realne zagrożenie, że inwestycje na drogi lokalne nie będą finansowane z nowego budżetu unijnego, co niestety znacznie wpłynie na pogorszenie infrastruktury transportowej. Nie jest to dobra informacja dla wielu gmin i powiatów, które w poprzednim budżecie mogły korzystać z takich środków” – mówił Ryszard Legutko. Europoseł PiS poinformował, że skierował w tej sprawie pytanie do Komisji Europejskiej.

Relację z konferencji już wkrótce będzie można zobaczyć na stronie www.wspolnesprawy.pl

źródło : biuro prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!