W Krakowie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości Partnerstwa Wschodniego. W przededniu szczytu w Wilnie eksperci z Polski, Rumunii, Białorusi, Mołdowy i Ukrainy poddali analizie dotychczasowe rezultaty PW i przedstawiali sposoby uczynienia go bardziej efektywnym.
Obradom przewodniczył europoseł Ryszard Legutko, członek Komisji Spraw Zagranicznych PE i wiceprzewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Uczestnicy konferencji zwracali uwagę na konieczność wzmacniania prozachodniej orientacji politycznej w państwach objętych Partnerstwem Wschodnim – na Ukrainie, w Gruzji, Mołdowie, Białorusi, Armenii i Azerbejdżanie. Wskazywali, iż obecnie procesy demokratyzacyjne w tych państwach nie przebiegają na miarę oczekiwań, co stawia pod znakiem zapytania skuteczność dotychczasowych działań podejmowanych przez UE i skłania do ich rewizji.
Uczestnicy konferencji opowiadali również o tym jak Partnerstwo Wschodnie wygląda z perspektywy objętych nim krajów i jak przedstawia się realizacja jego założeń w praktyce. Ryszard Legutko podkreślał znaczenie zbliżającego się szczytu PW, podczas którego zdecyduje się przyszłość Ukrainy.
To kluczowe dwa tygodnie, w których rozstrzygają się losy układu politycznego w tej części dawnego związku sowieckiego – doskonale ilustrują to ostatnie napięcia między UE a Rosją
– mówi Ryszard Legutko, wskazując przede wszystkim na przykład Ukrainy.
Wszystko wskazuje na to, że Rosja zadziałała energiczniej, ma większe atuty, więcej pieniędzy. Co więcej, bliższy związek z Europą nie ma znaczącego, trwałego poparcia ze strony większości społeczeństwa i klasy politycznej
– dodaje europoseł PiS. Zdaniem Legutki grozi nam czasowe oddalenie się krajów Partnerstwa Wschodniego od Unii i Europy.
Konferencję zorganizowała New Direction. The Foundation for European Reform, eurorealistyczny think-tank związany z Sojuszem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) w Parlamencie Europejskim. Współorganizatorem konferencji był Ośrodek Myśli Politycznej.
Zapisz się do newslettera
Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!