Legutko: Członkostwo Chorwacji wzmocni pozycję całego regionu Europy Środkowej

1 lipca Chorwacja stała się 28 pełnoprawnym państwem członkowskim UE. Z tej okazji w Strasburgu zostaną podniesione flagi wszystkich państw członkowskich znajdujące się tuż przed wejściem do siedziby Parlamentu. Podczas uroczystego otwarcia sesji plenarnej przewodniczący PE Martin Schulz uściśnie rękę każdego chorwackiego posła, umieści flagę Chorwacji i wygłosi powitalne przemówienie. Uroczystość zakończy hymn europejski.

„Długa droga akcesyjna Chorwacji nie należała do najłatwiejszych. Niemniej trudno nie zauważyć, że wstąpienie Chorwacji do Unii spotyka się z chłodnym przyjęciem najprawdopodobniej z powodu recesji panującej w tym kraju już piąty rok a także z powodu kryzysu finansowego w Europie, którego końca nie widać.” – powiedział Ryszard Legutko, wiceprzewodniczący Grupy EKR w Parlamencie Europejskim.

Procesowi wstępowania tego kraju do UE towarzyszył ostry spór polityczny w Polsce.

„Przykro było obserwować, jak rząd Donalda Tuska ryzykuje losem członkostwa Chorwacji dla swoich partykularnych i brudnych rozgrywek z opozycją w Polsce.” – mówi Ryszard Legutko. „Chorwacja będzie chciała stać się w UE częścią grupy państw Europy Środkowej od Bałtyku po Adriatyk, co wzmocni nie tylko pozycje Polski, ale również całego regionu.”

Zagrzeb wystąpił do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w dwa lata później, a traktat akcesyjny podpisano 9 grudnia 2011 roku. W styczniu ubiegłego roku ponad 67 procent Chorwatów opowiedziało się w referendum za przystąpieniem swego kraju do Unii.Źródło : Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!