Konferencja Prasowa z udziałem przedstawicieli prześladowanego Kościoła, Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz ekspertów zaproszonych na Kongres

Aż 105 tys. chrześcijan rocznie, czyli co 5 minut jeden ginie za wiarę. Tylko na Bliskim Wschodzie w ostatnich latach liczba chrześcijan zmalała o 50 proc. – poinformował dyrektor Pomocy Kościołowi w Potrzebie (PKWP), ks. prof. Waldemar Cisło.

W piątek w Krakowie rozpoczął się Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan. W czasie dwóch dni obrad omawiana będzie publikacja „Prześladowani i zapomniani”, czyli raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2013-2015, sporządzony przez sekcję polską PKWP.

Raport opisuje sytuację chrześcijan w Arabii Saudyjskiej, Chinach, Erytrei, Iraku, Korei Północnej, Nigerii, Pakistanie, Sudanie, Syrii i Wietnamie. Według raportu przetrwanie Kościoła na Bliskim Wschodzie i w Afryce jest zagrożone, a strach przed ludobójstwem doprowadził do masowej emigracji chrześcijan.

Ceną za obojętność jest ludzkie życie

— podkreślił na konferencji prasowej w piątek inicjator kongresu prof. Ryszard Legutko.

Jak wskazał, problem prześladowania chrześcijan na całym świecie osiąga skalę trudną do wyobrażenia.

Celem Europejskiego Kongresu w obronie prześladowanych chrześcijan jest wypracowanie kierunków działań prawnych i politycznych, mogących wpłynąć na ograniczenie tego okrutnego zjawiska.

Do udziału w kongresie Legutko zaprosił specjalistów z zakresu prawa międzynarodowego, polityki zagranicznej, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i wysokich przedstawicieli Kościoła Bliskiego Wschodu.

Ks. prof. Waldemar Cisło podczas piątkowej konferencji prasowej, powołując się na Radio Watykańskie, zwrócił uwagę, że co roku za wiarę ginie 105 tys. chrześcijan, czyli co 5 minut jeden chrześcijanin. Tylko na Bliskim Wschodzie w ostatnich 30 latach liczba chrześcijan zmalała o 50 proc.

Irak i Syria to miejsca, gdzie dzisiaj Kościół stoi przed znakiem zapytania, czy pozostanie tam na miejscu, czy zostanie wymazany z tamtych rejonów świata

— mówił Cisło.

Jak ocenił, najbardziej porażające jest milczenie wobec zbrodni dokonywanych na chrześcijanach.

Potwierdzeniem obojętności czy wręcz, nie śmiem użyć słowa chrystianofobii, która panuje w Europie, są chociażby wczorajsze dwie rezolucje UE, które troszczą się – dobrze że tak jest – o ludzi LGBT na terenach, które opanowało Państwo Islamskie, ale nie mówią o prześladowaniu chrześcijan

— zauważył dyrektor PKWP.

My nie upominamy się dla chrześcijan o żadne przywileje, prosimy o jedno: o podstawowe prawa człowieka do życia w pokoju i do wyznawania tej religii, którą uznajemy za prawdziwą

— apelował Cisło.

Jak podaje PKWP, 200 mln chrześcijan jest brutalnie prześladowanych, 350 mln chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji, w ponad 70 krajach łamie się prawo do wolności religijnej.

Na piątkowej konferencji prasowej obecni byli także przedstawiciele Kościoła z Pakistanu, Egiptu i Iraku. Jak mówili, chrześcijanie w ich krajach są dyskryminowani na wielu polach – na uczelniach państwowych, w prac, są narażeni na niekontrolowaną przemoc ze strony radykalnych muzułmanów.

Rok temu samobójca zabił na zewnątrz kościoła 100 chrześcijan. W marcu tego roku dwa kościoły zostały wysadzone w powietrze. Żyjemy więc w ciągłym napięciu

— mówił abp Karaczi w Pakistanie, Joseph Coutts.

Z kolei bp chaldejskiego patriarchatu Babilonu, Shlemon Warduni, podkreślił, że w Iraku w IV w. żyło ponad 80 mln chrześcijan – dziś jest ich mniej niż milion.

Mamy wrażenie, że pomoc dla Państwa Islamskiego przychodzi z całego świata. Nie uzbrajajcie Państwa Islamskiego. Dziś błagamy wszystkich, aby zapanował pokój

— apelował.

Jak dodał w opinii muzułmanów chrześcijaństwo w Europie zanika, a najlepszą religią jest islam – więc Państwo Islamskie chce wypełnić pustkę ideologiczną w Europie.

Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie została założona w 1947 r. przez holenderskiego norbertanina o. Werenfrieda van Straatena. Wspiera chrześcijan w 140 krajach.

W 1984 r. PKWP zostało uznane przez Watykan za „ogólnokościelną organizację na prawie papieskim”, a papież Benedykt XVI podniósł ją do rangi fundacji na prawie papieskim z siedzibą w Watykanie.

Sekcja polska PKWP działa od 2006 r. Ma biura w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Prowadzi działalność wydawniczą, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku przekazała ponad 6 mln zł na pomoc dla ofiar wojennych i uchodźców z Syrii.

bzm/PAP

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!