– Europarlamentarzystami powinni być nie celebryci, nie politycy, po których została w ich resortach ruina, tylko właśnie osoby, które jadą tam, nie po to, by zdobywać jakieś życiowe przywileje, nie po to, by zwiedzać świat (…), ale by rzetelnie, ciężko pracować – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji „Parlament Europejski. Jak skutecznie walczyć o polskie sprawy”.
Kaczyński rozpoczynając konferencję zaznaczył, że chociaż funkcje Parlamentu Europejskiego – w odróżnieniu od parlamentów krajowych – mają w znacznej mierze charakter opiniotwórczy, doradczy, a w pewnych wypadkach „propagandowy”, to europoseł pracując w PE może wpływać na rzeczywistość. – To jest możliwie, ale wymaga pewnych cech, decyzji i przymiotów – ocenił.
Podkreślił, że warunkiem jest zdobycie przez europosła autorytetu, by stał się „ośrodkiem oddziaływania” w europarlamencie. – Im więcej jest tego rodzaju europarlamentarzystów, tym więcej ta grupa może zdziałać.
Lider PiS powiedział, że konstruując listy do PE, partia kierowała się przeświadczeniem, że kandydatami będą osoby, które zdobędą osobistą pozycję w PE. Dodał, że była europosłanka Hanna Foltyn-Kubicka (startuje z drugiego miejsca w Warszawie) jest dobrym przykładem tego, kto powinien być europarlamentarzystą:
„Nie celebryci, nie politycy, po których została w ich resortach ruina, tylko właśnie osoby, które jadą tam, nie po to, by zdobywać jakieś życiowe przywileje, nie po to, by zwiedzać świat (…), ale by rzetelnie, ciężko pracować” – podkreślił Kaczyński.
Foltyn-Kubicka przekonywała, że polscy europosłowie w PE powinni być poza mainstreamem, wnosić „coś nowego”. W tym kontekście wymieniła m.in. pamięć o chrześcijańskich korzeniach Europy oraz pojęcia: tradycja, rodzina i patriotyzm. Oceniła, że PE omija politykę historyczną lub używa jej w „specyficznej formule” akceptowalnej przez wszystkich.
Foltyn-Kubicka zaznaczyła, że pamięć o trudnych wydarzeniach w historii Europy przed 1945 r. powinna być podtrzymywana, a Unia Europejska potrzebuje symboli i rozliczenia się z przeszłością. Dodała, że rozumiał to prezydent Lech Kaczyński, który dopominał się o pamięć o żołnierzach wyklętych, Armii Krajowej, zesłańcach syberyjskich czy więźniach stalinowskich. Przekonywała też, że Polska w PE musi otwierać oczy innym krajom członkowskim Unii na to „czym jest Rosja”.
Prof. Ryszard Legutko („jedynka” w Krakowie) mówił z kolei o różnych modelach europosłów w PE. Według niego do Europejskiej Partii Ludowej należą „partie o charakterze służalczym jak PO”. Legutko uważa, że europosłowie EPL nie podnoszą tematów ważnych dla danego państwa – w przypadku europosłów z Polski m.in. katastrofy smoleńskiej.
Z kolei Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (do której należy PiS) apelują do wrażliwości antyfederalistycznej – mówił Legutko. Podkreślił, że Unia Europejska jest przez nich postrzegana nie tylko jako rozwiązanie, ale coraz częściej staje się problemem.
Legutko wymieniał także model „federalistów służących Unii Europejskiej”, reprezentowany – jak mówił – przez socjalistów, „zielonych” i komunistów. Ostatnim modelem są według Legutki europosłowie traktujący PE jako odskocznię od polityki partyjnej, nie aspirujący do rządzenia państwem, np. z frakcji Europa Wolność i Demokracja
W środę ścisłe kierownictwo partii – Komitet Polityczny podjął ostateczną decyzję o kształcie list PiS do Parlamentu Europejskiego. W sobotę odbędzie się konwencja wyborcza PiS, podczas której zostaną przedstawieni wszyscy kandydaci.