Konferencja „Konsekwencje i potencjalne zagrożenia budowy gazociągu NORD STREAM”

W dniu 22 lutego w Szczecinie odbyła się konferencja grupy EKR „Konsekwencje i potencjalne zagrożenia budowy gazociągu NORD STREAM”. W konferencji wzięli udział Posłowie do Parlamentu Europejskiego Prof. Ryszard Legutko, Marek Gróbarczyk oraz Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W świetle Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego, budowa gazociągu Nord Stream powoduje niekorzystny wpływ na powstające nowe źródło zdywersyfikowanych dostaw gazu dla UE, terminal LNG w Świnoujściu. Dotychczasowe negocjacje rządów Polski i Niemiec nie przyniosły żadnego rozwiązania w zakresie posadowienia gazociągu, który zamknie możliwości rozwoju portów i terminalu LNG w Polsce. Wobec powyższego, rzuca to złe światło na obszar Bezpieczeństwa Energetycznego Europy i dywersyfikacji dostaw gazu. Niemniej ważną kwestią pozostaje zadośćuczynienie za utratę możliwości połowowych rybakom. Ma to niezwykle istotne znaczenie w kontekście równouprawnienia i zachowania równowagi w zakresie rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Polska, jako jedyny kraj została pominięta przez Nord Stream w programie konsultacji i wysłuchań publicznych, co nie jest zgodne z zasadami transparentności i solidarności w Unii Europejskiej. W związku z tym, Grupa EKR postanowiła zorganizować konferencję, 

która poprzez wzajemny dialog stworzy możliwości rozwiązania spornych kwestii.

Uczestnicy konferencji :

Przedstawiciele spółki Nord Stream

Przedstawiciel Prezydencji Węgierskiej w Unii Europejskiej

Posłowie do Parlamentu Europejskiego

Posłowie i Senatorowie RP

Prezydenci Szczecina i Świnoujścia

Przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Przedstawiciele środowiska rybackiego

Samorządowcy gmin nadmorskich

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!