Koncert na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USD

Już w najbliższą niedzielę 1 lutego znani i lubiani artyści zaśpiewają najpiękniejsze kolędy na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej USD. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy, wesprzyjmy ten szczytny cel. Początek o 13.30 w kościele oo. bernardynów w Krakowie (ul. Bernardyńska 2).

W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej i Intensywnej Opieki Kardiochirurgicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu, której szefem jest prof. Janusz Skalski, wykonywane są najtrudniejsze operacje na małych, dziecięcych sercach. To tam rocznie udaje się uratować życie i zdrowie wielu małych pacjentów, którzy bez pomocy świetnych lekarzy i specjalistycznego sprzętu być może nie mieliby szans na szczęśliwe dzieciństwo.

Klinika w ostatnich latach klinika przeszła ogromną przemianę – przybyło w niej łóżek na intensywnej terapii, kupiony został nowoczesny sprzęt, pojawiła się również położona w jej sąsiedztwie jedyna w Polsce pediatryczna sala hybrydowa.

Czasem jednak coś się psuje. Ostatnio zepsuła się głowica przezprzełykowa, niezbędna do wykonywania echokardiografii. – Dzięki tej głowicy, wprowadzanej do przełyku, bardzo dobrze widać serce. Głowica, której używaliśmy do tej pory, zużyła się i już do niczego się nie nadaje. Trzeba kupić nową, a jej koszt to ok. 150 tys. zł – mówi prof. Skalski.

– Wszyscy wiemy, że w naszym kraju Służba Zdrowia jest bardzo kosztowna i mocno niedofinansowana. Budżet państwa nie uwzględnia zakupów sprzętu i odnawiania zużytego. Pomimo to nasza klinika – dzięki wsparciu wielu, wielu osób i instytucji – cały czas się rozwija i osiąga wyniki, które liczą się w skali całego świata – opowiada profesor i dodaje, że bez dobroczynności cywilizowany świat istnieć nie da rady. – Dlatego mam nadzieję, że trwający wciąż w polskiej kulturze bożonarodzeniowy nastrój sprawi, że serca słuchaczy otworzą się i złączą w jednym, wspólnym przedsięwzięciu.

1 lutego o 13.30 w kościele oo. bernardynów w Krakowie (ul. Bernardyńska 2) na rzecz kliniki wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha, Ewa Warta-Śmietana, Alicja Majewska, Olga Bończyk, Przemysław Firek, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki.

Poezję recytować będzie Agnieszka Schimscheiner, a z poezją śpiewaną wystąpi Leszek Długosz. Artystom towarzyszyć będzie Lucid Orchestra pod dyrekcją Roberta Kabary.

Wydarzenie organizują Fundacja Schola Cordis we współpracy z Jolantą Janus, która również – razem z Leszkiem Długoszem – poprowadzi koncert.

Wstęp wolny, a podczas koncertu prowadzona będzie kwesta. Koncertowi patronuje m.in. „Gość Niedzielny”.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!