Komunikat prasowy : Silne relacje z państwami Partnerstwa Wschodniego oznaczają silną pozycję tych krajów jak również Polski w Europie

Dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyło się spotkanie Grupy Roboczej EKR ds. Europy Wschodniej zorganizowane przez Przewodniczącego Delegacji PiS w PE Ryszarda Legutkę. Gościem posiedzenia była Ambasador Gruzji przy UE Salome Samadashvili.

Tematem spotkania był przebieg oraz wyniki ostatnich wyborów w Gruzji, w których zwyciężyła koalicja Gruzińskie Marzenie, kierowana przez Bidzinę Iwaniszwilego. Według międzynarodowych obserwatorów wybory były wolne i demokratyczne, a głosowanie przebiegało zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Obecnie istnieją obawy co do dalszego kierunku Gruzji w polityce międzynarodowej i jej skutków zarówno dla Polski jak i dla Europy, ale także dla przyszłości Partnerstwa Wschodniego.

W piątek Parlament Europejski przyjmie w tej sprawie rezolucję, której współautorami są posłowie PiS – Ryszard Legutko, Tomasz Poręba oraz Ryszard Czarnecki.

„Niezależnie od wyników wyborów Polska musi pielęgnować i utrzymać dobre relacje z Gruzją oraz wspierać jej dotychczasowe aspiracje i dążenia do integracji z NATO i Unią Europejską. Silne relacje z państwami Partnerstwa Wschodniego oznaczają silną pozycję tych krajów, jak również Polski w Europie. Niestety wstrzemięźliwość polityków i mediów w komentowaniu sytuacji w Gruzji nie wróży najlepiej.” – powiedział Ryszard Legutko podczas spotkania.

„Wiele wydarzeń poprzedzających wybory, jak również głosy postsowieckiej młodzieży wpłynęły na ostateczny wynik wyborów w Gruzji. Jednak ogólnie rzecz biorąc, wyborcy nie głosowali przeciwko rządom Sakaszwilego, lecz za obietnicami Iwaniszwilego, z którymi wiążą duże nadzieje.

Nie spodziewam się na chwilę obecną zmian w zachodniej polityce zagranicznej. Dotychczasowe sygnały są dość jasne i nie ma powodów do większych obaw. Jednak nie do ukrycia są również intencje mające na celu ocieplenie stosunków z Rosją. Trudno przewidzieć ostateczny kształt tej dwukierunkowej polityki.

Najważniejszą kwestią na przyszłość jest przetrwanie systemu demokratycznego z konstruktywną i trwałą opozycją.” – powiedziała Pani Ambasador Salome Samadashvili.

Z obu stron padły deklaracje dalszej współpracy. Planowane są również przyszłe spotkania między politykami Prawa i Sprawiedliwości a przedstawicielami Gruzji.

Źródło: Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!