Komunikat prasowy : Poręba i Legutko pytają Komisję Europejską o zamrożenie środków na budowę dróg w Polsce

Europosłowie Ryszard Legutko i Tomasz Poręba przekazali dziś w Brukseli na ręce komisarza Johannesa Hahna, odpowiedzialnego za politykę regionalną UE, interpelację poselską oraz list z pytaniami dotyczącymi wczorajszej decyzji KE w sprawie zamrożenia funduszy przeznaczonych na budowę dróg w Polsce. 

W interpelacji posłowie PiS pytają Komisję Europejską jakie jest realne zagrożenie utraty przez Polskę 4 mld EUR przeznaczonych na budowę dróg w Polsce. Zwracają się również z prośbą o informacje dotyczące warunków, jakie muszą spełnić polskie władze by środki mogły zostać uwolnione oraz pytają o konkretne zarzuty Komisji wobec stosowanych przez Polskę procedur przetargów i kontroli przy realizacji projektów współfinansowanych przez UE. 
 
Sprawa jest bardzo poważna. Jeżeli potwierdzą się informacje płynące z Komisji Europejskiej, zablokowanych  zostanie niemal 6% środków przyznanych Polsce w ramach funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Zamrożenie takiej kwoty będzie oznaczało gwałtowne zahamowanie rozwoju Polski i dodatkowe opóźnienia w już bez tego chaotycznej i powolnej strategii rozbudowy sieci dróg w naszym kraju. Za te środki możnaby wybudować w Polsce 500 km dróg i autostrad. Polski rząd powinien był zareagować już 21 grudnia ubiegłego roku, kiedy pojawiły się pierwsze ostrzeżenia ze strony KE o potencjalnych problemach.  – powiedział Tomasz Poręba. 
 
Rząd powinien doprowadzić do jak najszybszego odblokowania unijnych pieniędzy oraz – o ile okaże się to konieczne – odpowiednio zmodyfikować swoje procedury kontrolne – dodał Ryszard Legutko.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!