Katastrofa Smoleńska w Parlamencie Europejskim

W dniu 7 grudnia w Parlamencie Europejskim odbyło się wysłuchanie publiczne poświęcone przebiegowi śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, zorganizowane przez posłów z grupy EKR – prof. Ryszarda Legutkę, Tomasza Porębę oraz Stowarzyszenie Katyń 2010.

W wysłuchaniu publicznym wzięły udział rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska-Dubieniecka, szef zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy samolotu Tu-154M – Antoni Macierewicz, brytyjscy europosłowie Geoffrey van Orden i Charles Tannock oraz litewski europoseł Vytautas Landsbergis . Na sali byli także obecni wszyscy eurodeputowani PiS oraz Paweł Kowal (PJN) i Bogusław Sonik (PO).

Celem spotkania w brukselskiej siedzibie Parlamentu było zapoznanie europejskiej opinii publicznej z aktualnym stanem śledztwa i dyskusja nad instrumentami politycznymi i dyplomatycznymi, których może użyć Unia Europejska, w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Uczestnicy dyskusji apelowali do władz UE, by w kontaktach z władzami Rosji domagać się rzetelnego dochodzenia.

„Przyjechałam tu jako obywatelka Polski i UE, międzynarodowej struktury, która tak często odwołuje się do solidarności” – rozpoczęła swoje wystąpienie Marta 

Kaczyńska-Dubieniecka, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej.  „Dziś Polska jako członek UE powinna spotkać się z solidarnością pozostałych państw i uzyskać odpowiednie wsparcie. Jedyną nadzieją na rzetelne wyjaśnienie tej straszliwej katastrofy jest powołanie międzynarodowej komisji, która w sposób niezależny wyjaśni, dlaczego Prezydent i jego żona, moi rodzice oraz 94 przedstawicieli naszego kraju musieli zginąć” – powiedziała, otrzymując gromkie brawa.

„Rodziny ofiar potrzebują pomocy ze strony społeczeństwa europejskiego i instytucji europejskich. Wiemy, że europejska opinia publiczna ma opaczny obraz katastrofy. Jednym z celów dzisiejszego spotkania jest przekazanie informacji sprawdzonych” – powiedział organizator wysłuchania, eurodeputowany Ryszard Legutko (PiS).
   
Podkreślił on, że będzie domagał się od liderów unijnych instytucji, w tym przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz przewdoniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso, interwencji w sprawie śledztwa. „Będziemy pytać, co państwo polskie zrobiło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i co zamierza zrobić w najbliższym czasie, by w kontaktach ze stroną rosyjską popchnąć śledztwo do przodu” – zapowiedział Ryszard Legutko.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!