Interpelacja ws. wypowiedzi w serwisie X przewodniczącej Komisji Europejskiej Urszuli von der Leyen nt. obozów zagłady

Profesor Ryszard Legutko w imieniu delegacji Prawa i Sprawiedliwości w PE wystosował dziś interpelację do Komisji Europejskiej w związku ze skandalicznym nagraniem opublikowanym na profilu jej przewodniczącej, Urszuli von der Leyen w serwisie X, które dotyczyło Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Nagranie sugerowało polskie uczestnictwo w zbrodni ludobójstwa, pomijając udział Niemców.

27 stycznia w serwisie X na profilu przewodniczącej Komisji Europejskiej Urszuli von der Leyen opublikowano materiał z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, na którym europejscy liderzy, w tym sama szefowa KE, wymieniali nazwiska ofiar niemieckiej okupacji. W trakcie ich wypowiedzi wyświetlane były podpisy zawierające daty urodzenia, a także daty i miejsca śmierci ofiar, jednakże w nagraniu kilkakrotnie pojawiało się wprowadzające w błąd stwierdzenie: „obóz Auschwitz, Polska”, sugerujące jakoby Polska miała cokolwiek wspólnego z obozami koncentracyjnymi.

W związku z powyższym w imieniu polskiej delegacji grupy EKR pytam:

1. Dlaczego Komisja Europejska świadomie i celowo wprowadza w błąd opinię publiczną i próbuje
zafałszować fakty historyczne?

2. Dlaczego KE próbuje zdjąć odpowiedzialność za zbrodnie ludobójstwa z prawdziwych jego
sprawców – Niemców?

3. Jakie działania zamierza podjąć Komisja, aby w przyszłości uniknąć takiego zakłamywania?

4. Czy Przewodnicząca Komisji zamierza wystosować oficjalnie przeprosiny pod adresem Polski?

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!