Interpelacja eurodeputowanych PiS do Komisji Europejskiej ws. trotylu na wraku Tu-154M

Europosłowie delegacji PiS zwrócili się do Komisji Europejskiej z interpelacją w związku wydarzeniem zaistniałym 5 grudnia 2012r. w polskim sejmie, gdzie na specjalnym posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka, prokuratorzy wojskowi przyznali, że przyrządy biegłych badających wrak Tu-154M w Smoleńsku wykryły cząstki trotylu na wraku samolotu.

Interpelacja została skierowana do Komisji Europejskiej oraz do Wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton oraz do Rady Europejskiej, w tym do Przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya

W Związku z nadzwyczajną rangą oraz wagą informacji przekazanej polskim posłom przez wojskowych śledczych w imieniu posłów PiS do PE została złożona interpelacja, w której domagamy się od Komisji i Rady ustosunkowania się do tej niebywałej deklaracji o wykryciu cząstek trotylu. ” – mówi Ryszard Legutko, przewodniczący delegacji PiS w Parlamencie Europejskim.

W interpelacji posłowie PiS do PE pytają, jakie jest stanowisko, jakie są rekomendacje i jakie są planowane działania Komisji i Rady związku z tą informacją. Na zakończenie postawiono pytanie o to, jaka forma wsparcia zostałby udzielona i uznana za najbardziej odpowiednią, gdyby polskie władze oficjalnie zdecydowały się szukać pomocy instytucji Unii Europejskiej.

Pod interpelacją podpisali się: Ryszard Czarnecki, Marek Gróbarczyk, Ryszard Legutko, Tomasz Poręba, Konrad Szymański i Janusz Wojciechowski. Rada i Komisja mają 6 tygodni na udzielenie odpowiedzi.

Źródło : Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!