II rocznica uroczystości pogrzebowych Lecha i Marii Kaczyńskich

Minęły dwa lata od pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Dzisiaj wspominamy tamte uroczystości. W niedzielę 18 kwietnia 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczęli na Wawelu.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli najbliżsi zmarłych, przedstawiciele najwyższych władz oraz 18 zagranicznych delegacji. Na krakowskim Rynku, okolicznych ulicach, na Błoniach i przy Sanktuarium w Łagiewnikach zebrało się ok. 150 tys. osób.

Dla Lecha Kaczyńskiego suwerenność Polski była podstawowym celem – podkreślił prof. Ryszard Legutko w trakcie konferencji: „Lech Kaczyński – pamięć i zobowiązanie”, która odbyła się 10 grudnia 2010 r. w Jachrance pod Warszawą.

Europoseł PiS prof. Ryszard Legutko podkreślił, że dla Lecha Kaczyńskiego „suwerenność państwa polskiego była podstawowym celem”. „Cały jego wysiłek w polityce zagranicznej szedł w kierunku tworzenia systemu równowagi” – ocenił.

„Oczywistą nieprawdą” – Legutko nazwał przypisywaną Lechowi Kaczyńskiemu niechęć do Rosji. Dodał, że b. prezydent sprzyjał integracji europejskiej, ale – jak powiedział – „dostrzegał rzeczywistość pod hasłami”.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!