Grupa EKR zaniepokojona pogarszającą się sytuacją mediów w Polsce

Z inicjatywy europosłów Ryszarda Legutki i Tomasza Poręby grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim w przyjętej w Strasburgu deklaracji potępiła dyscyplinarne zwolnienie Cezarego Gmyza oraz rozwiązanie umów z innymi redaktorami dziennika „Rzeczpospolita”, a także wyraziła zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją jeżeli chodzi o wolność słowa w Polsce. 

Komentując decyzję Grupy, Tomasz Poręba, wiceprzewodniczący delegacji PiS w PE, powiedział: „Wyrzucenie z pracy dziennikarza śledczego za dochodzenie do prawdy to sytuacja niespotykana w Europie. Posłowie Grupy EKR dostrzegli to i wyrazili swoje zaniepokojenie zanikiem europejskich standardów w Polsce – widocznym również w kontekście zniszczenia tygodnika `Uważam Rze”. Parlament Europejski jest szczególnie wyczulony na punkcie wolności mediów i będziemy dalej pracować nad umiędzynarodowieniem tej kwestii.”
 
Poniżej pełen tekst deklaracji Grupy EKR:

Deklaracja Grupy EKR w sprawie dyscyplinarnego zwolnienia dziennikarza śledczego Cezarego Gmyza oraz innych redaktorów „Rzeczpospolitej”.

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wyraża swoje zaniepokojenie decyzją wydawcy dziennika „Rzeczpospolita” w sprawie zwolnienia dziennikarza śledczego Cezarego Gmyza oraz rozwiązania umów z redaktorem naczelnym, jego zastępcą oraz kierownikiem działu krajowego gazety.

Zwolnienie grupy redaktorów w takich warunkach jest niepokojącym przykładem ograniczania wolności słowa i przyczynia się do pogorszenia sytuacji mediów w Polsce.
W imieniu Grupy EKR w Parlamencie Europejskim,
 
Martin Callanan

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!