Europosłowie PiS : Wstrzymamy się od głosu w głosowaniu nad zatwierdzeniem nowej Komisji Europejskiej

Dziś w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie w sprawie zatwierdzenia nowego składu Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jeana Claude’a Junckera.Delegacja Prawa i Sprawiedliwości wstrzyma się od głosu.

Jak wskazuje Anna Fotyga, wybór komisarzy leży w zakresie kompetencji rządów państw członkowskich a nie Parlamentu Europejskiego, stąd rola PE w tej dziedzinie powinna być ograniczona. „Prawo i Sprawiedliwość było zawsze zwolennikiem silnej roli państw narodowych w UE” – zaznacza europosłanka PiS. „Przez ostatnie kilka tygodni pytaliśmy kandydatów na komisarzy o ich plany na najbliższe lata. Przesłuchania dowiodły tego, czego się spodziewaliśmy – niestety, unikali jednoznacznych odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. zaangażowania w sprawie rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego czy rewizji polityki energetyczno-klimatycznej i działań na rzecz wspierania wydobycia węgla czy gazu łupkowego” – powiedziała Anna Fotyga.

Europosłanka PiS zaznaczyła, że Prawo i Sprawiedliwość szanuje zasady wyboru komisarzy, jednakże nie może poprzeć Komisji Junckera ze względu na brak odpowiedzi na kluczowe z punktu widzenia Polski kwestie.

W debacie poprzedzającej głosowanie nad zatwierdzeniem nowej KE głos zabrał przewodniczący delegacji PiS Ryszard Legutko, który zwracał uwagę na sprzeczności w planach działania Jeana Claude’a Junckera. 

„W swoim wystąpieniu z jednej strony chwalił Pan elastyczność a z drugiej opowiadał się Pan za dyscypliną. Z jednej strony nalegał Pan na wzmacnianie metody wspólnotowej a z drugiej bronił Pan utrzymania państw narodowych i ich niezależności. Uważam, że wybór jednego wyklucza możliwość wyboru drugiego. Świat jest logiczny i takie też powinny być programy polityczne” – powiedział Ryszard Legutko.

„Uważamy, że przewodniczący Komisji Europejskiej w sposób nie do końca odpowiedni przydzielił zakresy obowiązków poszczególnym kandydatom. Dostrzegamy jednak w przedstawionych koncepcjach pewną szansę rozwiązania konkretnych problemów obywateli państw członkowskich UE, w tym Polski. Będziemy bacznie przyglądać się działaniom nowej Komisji” – zapewniła Anna Fotyga.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!