Europosłowie PiS: sędzia TSUE nie powinien angażować się w politykę

Europosłowie PiS Ryszard Legutko oraz Tomasz Poręba napisali list do prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koena Lenaertsa w sprawie sędziego Marka Safjana. Ich zdaniem Safjan wielokrotnie wypowiadał się na temat sytuacji politycznej w Polsce, co podważa jego niezależność i niezawisłość jako sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE.

Legutko i Poręba zaznaczyli w liście, że do obowiązków sędziego TSUE nie należy angażowanie się w spory polityczne w danym kraju członkowskim. Safjan zaś, jak podkreślają europosłowie, komentował zmiany w polskich przepisach, mówił o polskim prezydencie, rządzie i Sejmie – za pośrednictwem prasy, radia i telewizji. 

– To co najmniej dziwne, że bryluje on w polskich mediach, a przecież nie taka jest jego rola” – ocenił działania Safjana Poręba. 

– Słuchając wypowiedzi sędziego niejednokrotnie ma się wrażenie, iż jest on politykiem reprezentującym stanowisko partyjne. W naszej ocenie jest to niedopuszczalne i koliduje z wymaganiami stawianymi sędziom Trybunału – czytamy w liście europosłów do Koena Lenaertsa. 

Zdaniem Ryszarda Legutko i Tomasza Poręby wypowiedzi Safjana skierowane pod adresem obecnego rządu oraz krytykujące prezydenta Andrzeja Dudę to nie tylko polemika z rządem, ale opowiadanie się po stronie opozycji, czyli podejmowanie działań na poziomie polityki, a nie prawa. 

– Poza sędzią Markiem Safjanem nie znajdujemy innego przypadku mocnego politycznego zaangażowania w swoim kraju któregokolwiek z obecnych sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – podkreślili autorzy listu. 

Zwrócili również uwagę że Safjan łączy funkcję sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE i sędziego TK w stanie spoczynku. – Można dostrzec tutaj naruszenie jednego z elementów niezawisłości, na który wskazuje sam Trybunał w swojej definicji, tj. samodzielności wobec innych organów sądowych. Problematyczny wydaje się nie tylko fakt posiadania takiego statusu, ale również samo jego nabycie – dodali europosłowie.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!