Europosłowie PiS o prześladowaniu i dyskryminacji chrześcijan

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W imieniu delegacji PiS głos w debacie zabrali europosłowie Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski.

Ryszard Legutko przypomniał, że jeszcze 15 lat temu w Iraku było 2,3-2,5 mln chrześcijan, zaś dziś jest ich zaledwie 200 tysięcy. „W Libanie przebywa milion chrześcijańskich uchodźców z Syrii. To dane oficjalne. Z nieoficjalnych danych wynika, że chrześcijańskich uchodźców jest dwukrotnie więcej. Dwie trzecie chrześcijan opuściło Syrię. Czy są bezpieczni w Libanie? Raczej nie. Delikatnie mówiąc, ich przyszłość jest bardzo niepewna” – mówił europoseł PiS.

Legutko podkreślił, że w sumie na całym świecie w ubiegłym roku zamordowano 80-90 tysięcy chrześcijan. „Te dane są niższe o połowę w porównaniu z tymi z poprzednich lat. Czy jest to sukces? Nie powiedziałbym. Wszystkie te liczby są przerażające” – stwierdził Legutko.

Europoseł PiS tłumaczył, dlaczego reakcja UE i całego zachodniego świata jest tak nieadekwatna. „Można by sądzić, że Zachód powinien bronić chrześcijan, gdyż chrześcijaństwo to immanentny element naszej cywilizacji i nie byłoby nas bez chrześcijaństwa. Naszym świętym obowiązkiem jest obrona chrześcijan. Jeśli nie będziemy ich bronić, nikt tego nie zrobi” – powiedział europoseł PiS.

Zdaniem Ryszarda Legutki jedną z przyczyn bierności wobec prześladowania chrześcijan są głęboko zakorzenione uprzedzenia antychrześcijańskie. „W Europie rośnie dyskryminacja wobec chrześcijan. Trudno oczekiwać, że ta wrogość wobec europejskich chrześcijan może skutkować rzeczywistą obroną chrześcijan w innych regionach świata. To, że tę potulną reakcję Europy można wyjaśnić, nie czyni jej jednakże mniej haniebną” – podsumował Ryszard Legutko.

Zdzisław Krasnodębski w swoim wystąpieniu przywołał dane Open Doors, z których wynika, że 2016 rok był najgorszym rokiem w ostatnim ćwierćwieczu, jeżeli chodzi o prześladowanie chrześcijan na świecie.

„Według innych danych 4 z 5 osób zabijanych za swoje wyznanie to chrześcijanie. Z 10 państw, które odnotowują najgorsze prześladowanie chrześcijan 9 to państwa islamskie. W gruncie rzeczy mamy do czynienia z czystką etniczno-religijną i ludobójstwem. Mimo to po-chrześcijański Zachód i po-chrześcijańska Europa niechętnie zajmują się tym tematem. Politycy zachodni unikają wskazywania na chrześcijan jako szczególne ofiary prześladowań – wolą mówić o tolerancji, różnorodności” – powiedział europoseł PiS.

„Także Parlament, tak elokwentny jeśli chodzi o imigrantów islamskich do Europy, niechętnie zajmuje się tym tematem.  Wystarczy przypomnieć dzisiejszą poranną debatę” – ocenił Zdzisław Krasnodębski. Zdaniem europosła PiS trudno nie wiązać tego z faktem, że także w części Europy chrześcijanie spotykają się z rosnącą niechęcią i dyskryminacją.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!