Europosłowie PiS o dziedzictwie „Solidarności”

Dziś w Przedstawicielstwie Polski przy UE w Brukseli odbyła się konferencja poświęcona dziedzictwu „Solidarności”. W wydarzeniu wzięli udział europosłowie PiS – Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski.

Prof. Ryszard Legutko w swoim wystąpieniu podkreślił, że mimo tego, iż „Solidarność” nie była jedynie doświadczeniem Polski, lecz początkiem przemian w wielu krajach Europy Wschodniej, to jej fenomen wciąż jest dla niego swoistą zagadką. „Udało się wówczas obudzić poczucie głębokiej wspólnoty. Byliśmy częścią imperium sowieckiego, kontrolowani przez system komunistyczny a to, przez co przechodziliśmy, było gigantyczną, potężną inżynierią społeczną. Celem było stworzenie nowej jednostki ludzkiej z zupełnie nową moralnością, pozbawioną dziedzictwa minionych pokoleń. Było to bardzo bolesne i wówczas społeczeństwo powiedziało dość” – mówił Ryszard Legutko. Zdaniem europosła PiS polskie społeczeństwo jest dziś bardzo podzielone, co pokazuje, że „stara Solidarność” się skończyła. Zaznaczył, że potrzeba nowej solidarności, która pozwoli zasypać podziały i powstrzymać nowe formy inżynierii społecznej, z którymi mamy dziś do czynienia.

„Są sytuacje w życiu narodu, gdy ludzie po prostu są lepsi. Momenty porywające. I Solidarność była takim momentem” – mówił prof. Zdzisław Krasnodębski. Według europosła PiS w Polsce nie doszło do realnego pojednania, czego dowiodła wojna na górze między dwoma odłamami polskich elit, z których „Solidarność” się wyłoniła. „Było pytanie o to, co zrobić z dziedzictwem Solidarności i pozostałościami komunizmu” – powiedział prof. Krasnodębski i podkreślił, że w Niemczech upadek komunizmu przebiegł zupełnie inaczej. „Mur berliński stał się symbolem, bo upadek tego muru sprawił, ze powstało państwo, które w jakimś sensie jest zwycięskie” – ocenił europoseł PiS.

Zdaniem prof. Krasnodębskiego katastrofa smoleńska, w której zginęli Lech Kaczyński i Anna Walentynowicz, była symbolicznym końcem historii „Solidarności”. „Miałem nadzieję, że to tragiczne wydarzenie sprawi, iż, solidarność odżyje, ale nie odżyła. Pod Smoleńskiem została pogrzebana” – stwierdził europoseł PiS.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!