EKR reaguje na skandaliczną wystawę w PE! „Wzywamy do jej zamknięcia i opowiedzenia się przeciwko znieważaniu religii”

Współprzewodniczący grupy EKR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) w Parlamencie Europejskim – Ryszard Legutko i Nicola Procaccini – wystosowali w czwartek pismo do przewodniczącej PE Roberty Metsoli w związku z wystawą, którą można oglądać w Parlamencie Europejskim i która przedstawia według nich obsceniczne fotografie „obrażające uczucia religijne chrześcijan”.

Wystawa prezentuje m.in. zdjęcie postaci przypominającej Jezusa Chrystusa, otoczonej ludźmi w strojach kojarzonych z praktykami sadomasochistycznymi, czy fotografię z nagą postacią mężczyzny w pozycji przypominającej Jezusa przybitego do krzyża, do którego przytula się inny nagi mężczyzna.

Organizatorką wystawy jest skrajnie lewicowa europosłanka ze Szwecji Malin Bjoerk.

Szefostwo EKR w liście do Metsoli podkreśla, że wystawa „obraża uczucia religijne chrześcijan, uwłacza wierze, celową nienawiścią wprawia z zakłopotanie i smutek i jest niestosowna dla nieletnich odwiedzających budynki PE”.

Eurodeputowani zwracają również uwagę, że tego typu zdjęcia stanowią naruszenie kodeksu właściwego zachowania się posłów do Parlamentu Europejskiego przy wykonywaniu swoich obowiązków. Kodeks stanowi m.in., że „wykonując swoje obowiązki, posłowie do Parlamentu Europejskiego będą zachowywać się wobec wszystkich osób pracujących w Parlamencie Europejskim z godnością, uprzejmością i szacunkiem oraz bez uprzedzeń i dyskryminacji”.

W ocenie liderów EKR prezentacja takiej wystawy wyczerpuje znamiona naruszenia tego przepisu.

Chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną mniejszością religijną na świecie. Żałujemy, że Pani Przewodnicząca nie sprzeciwia się wystawie, która jest prezentowana w gmachu naszego Parlamentu. Wzywamy do jej zamknięcia i jednoznacznego opowiedzenia się przeciwko wszelkim formom znieważania jakiejkolwiek religii

— apelują w liście eurodeputowani.

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!