Czy prawica zacznie wieść prym? Prof. Legutko: Jest w Europie ruch w kierunku uporządkowania i ograniczenia samowoli UE

„W Hiszpanii mamy od kilku lat zupełnie straszny rząd. To taka lewica, chciałoby się powiedzieć quasi totalitarna – socjaliści z komunistami. Prawodawstwo, które tam powstaje ma wszelkie cechy totalnego zarządzania człowiekiem, jego świadomością, życiem prywatnym. Jest to niezwykle niebezpieczne” – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.

wPolityce.pl: Czy patrząc na to, co się dzieje w ostatnim czasie na europejskiej scenie politycznej, jest według Pana szansa na radykalną zmianę układu sił na naszym kontynencie, a przede wszystkim w Unii Europejskiej?

Prof. Ryszard Legutko: Zmienić, to na pewno się zmieni. Ale czy zmieni się zasadniczo – układ władzy zostanie jakoś nadwyrężony lub zrównoważony – tego oczywiście nie wiem. To się wydaje na razie mało prawdopodobne. Widzimy, co się dzieje w Szwecji. Partie prawicowe odniosły sukces, a jednak szwedzcy demokraci są odsuwani od rządów. Słyszeliśmy straszenie wyborców włoskich przed wyborami, a teraz straszy się rząd, który ma powstać. Już jest presja, żeby jeden z koalicjantów nie wszedł, by ten rząd się nie utworzył. Ten główny nurt (w Europie – red.) jest bardzo zdeterminowany. Czuje się zagrożony, ale myślę, że reaguje trochę histerycznie, bo to zagrożenie (dla lewicy i liberałów w Europie – red.) nie jest jeszcze takie realne. To jest dopiero początek pewnej zmiany.

A co sądzi Pan na temat sytuacji w Hiszpanii? Czy VOX należący razem z PiS do EKR, ma szansę na odniesienie sukcesu w przyszłorocznych wyborach?

W Hiszpanii mamy od kilku lat zupełnie straszny rząd. To taka lewica, chciałoby się powiedzieć quasi totalitarna – socjaliści z komunistami. Prawodawstwo, które tam powstaje ma wszelkie cechy totalnego zarządzania człowiekiem, jego świadomością, życiem prywatnym. Jest to niezwykle niebezpieczne. Są tam partie prawicowe – większa jest Partia Ludowa, ale ona jest częścią głównego nurtu (w Europie – red.), natomiast VOX jest partią zdrowego rozsądku, partią europejską w poważnym sensie tego słowa. VOX ma silne związki z tradycją, jest niechętna europejskiemu centralizmowi, broni państwa i jego reguł, a także rządów prawa opartych na konstytucji itp. Natomiast hiszpańscy ludowcy są częścią europejskiego establishmentu i wchodzą w skład Europejskiej Partii Ludowej, która jest odpowiedzialna za różne złe rzeczy. Powstanie rządu prawicowego w Hiszpanii może być trudne. Życzę swoim kolegom z VOX-u jak najlepiej i chciałbym, żeby odnieśli jak najlepszy wynik, ale mogą mieć oczywiście problem z koalicjantem.

Premier Mateusz Morawiecki, który był dzisiaj gościem na konwencji VOX mówił o zagrożeniach płynących z Brukseli. Jak Pan skomentuje wystąpienie szefa polskiego rządu?

Jest jakiś ruch w Europie w kierunku uporządkowania i ograniczenia tej samowoli Unii. Pan premier miał oczywiście rację, że to, co dzieje się w tej chwili w Brukseli jest w ogóle absolutnie naganne. To systemowe łamanie zasad. Jest ruch w kierunku uzdrowienia Unii Europejskiej, natomiast mamy do czynienia z wściekłym oporem z tamtej strony i trzeba się liczyć z akcjami coraz bardziej brutalnymi.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Mateusz Majewski

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!