„Coś złego dzieje się w Polsce”. Prof. Legutko o braku reakcji środowisk akademickich na ataki na Jana Pawła II

– Źle odbieram to, że reakcja na obrzydliwości wypisywane na temat Jana Pawła II jest miałka ze strony środowisk, które powinny się odezwać. To pokazuje, że coś złego dzieje się w Polsce – skomentował na antenie Polskiego Radia 24 prof. Ryszard Legutko (europoseł PiS).

Prof. Ryszard Legutko skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ostatnie ataki wobec św. Jana Pawła II. Jak wskazał, „źle odbiera to, że reakcja na obrzydliwości wypisywane na temat papieża jest miałka ze strony środowisk, które powinny się odezwać”. – Nie słyszałem, by Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich się odezwały. Wydaje mi się, że nie, choć może ich krzywdzę, może właśnie w tej chwili pracują nad stanowiskiem. Ale to pokazuje jednak, że coś złego dzieje się w Polsce. Co rzeczywiście dla obserwatorów zewnętrznych może być niezrozumiałe – powiedział.

Gość audycji przypomniał, że Jan Paweł II spotykał się na Uniwersytecie Jagiellońskim z profesorami i intelektualistami, a także przeprowadzał z nimi ważne rozmowy. – Wydawałoby się zatem, że głosy w jego obronie powinny się odezwać. Dlaczego tego nie robią? Pewnie jest tak, że część kadry akademickiej w Polsce jest zastraszona, a część sympatyzuje jednak ze stroną, którą chętnie nazwałbym barbarzyńską – wskazał.

Ekspert przypomniał, że Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich „swego czasu dość przychylnie wypowiadała się o Strajku Kobiet i wysyłała sygnały wspierające studentów, którzy w tym strajku uczestniczyli”. – Przypominam, że to się również skończyło takimi okropnymi napaściami wobec niektórych profesorów – zaznaczył.

– Podejrzewam, że niestety duża część kadry jest wściekle antyklerykalna i są jej na rękę tego typu działania – ponizanie i ataki na Kościół, bluzgi czy umniejszanie pamięci o Janie Pawle II. Niestety tak się dzieje – powiedział.

Europoseł dodał ponadto, że ataki na polskiego papieża „są dowodem ogólnego zgłupienia”. – Mało kto posiada elementarne informacje na temat papieża, jego dorobku, poglądów, pontyfikatu oraz jego wpływu na zmianę rzeczywistości i sytuacji na świecie. Jeżeli ktoś jest ofiarą takiego złupienia, jest jednym z tysiąca z nazwisk, za którym nic nie stoi – podkreślił.

Audycja: „Temat dnia/ Gość PR24”
Prowadzący: Antoni Opaliński

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!