apytanie ws. wyższej stawki Vat na książki w formacie cyfrowym

Poseł do Parlamentu Europejskiego Ryszard Legutko złożył zapytanie skierowane do Komisji Europejskiej w sprawie wyższej stawki Vat na książki w formacie cyfrowym.

Treść zapytania :

Niedawne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, dotyczące książek na nośnikach elektronicznych, wywołało zdecydowaną reakcję wielu europejskich organizacji wydawców, w tym Polskiej Izby Książki. W liście otwartym do przewodniczących: Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, zaapelowały one o jak najszybsze podjęcie prac legislacyjnych, mających dostosować prawo do postępu technologicznego i zlikwidować utrudnienia dla rozwoju rynku e-booków – książek w formacie elektronicznym.

Francja i Luksemburg obniżyły stawkę na e-booki już na początku 2012 r. Rok później skargi przeciwko obu krajom złożyła jednak Komisja Europejska. Trybunał Sprawiedliwości UE zgodził się z nią, że sprzedaż książek elektronicznych to usługa świadczona drogą elektroniczną, która nie może być objęta niższą stawką. Trybunał przypomniał również, że niższa stawka VAT może być nałożona tylko na dostarczanie książek na wszystkich nośnikach fizycznych. Jeżeli w celu przeczytania publikacji elektronicznej konieczny jest np. komputer, to taki nośnik nie jest dostarczany razem z e-bookiem. W takiej sytuacji nie można stosować preferencji – stwierdził Trybunał.

W związku z powyższym proszę Komisję o odpowiedź na poniższe pytania:

1.    W jaki sposób Komisja Europejska zamierza doprowadzić do rozwoju rynku książek elektronicznych stosując dotychczasowe zapory podatkowe?

2.    Czy Komisja Europejska podejmie działania mające na celu stworzenie zachęt podatkowych dla nowoczesnej gospodarki cyfrowej?

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!