W bieżącym roku decydują się losy kształtu polityki klimatycznej UE na najbliższe 15 lat. Inicjatywy ze strony Brukseli takie jak zaostrzenie dyrektywy o handlu emisjami CO2, ustanowienie krajowych limitów emisji jeśli chodzi o poszczególne gazy cieplarniane czy też domykana właśnie „Unia Energetyczna” będą decydować o perspektywach rozwojowych polskiej gospodarki. W odpowiedzi na wątpliwości i obawy płynące ze strony polskiego przemysłu odnośnie do działalności UE w tym zakresie, delegacja Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego zorganizowała szereg spotkań tematycznych.
Z obawą przyjęliśmy informacje przekazane przez czołowych polskich przedsiębiorców odnośnie wpływu dekarbonizacji na perspektywy naszego rozwoju. Realizacja postulatów unijnych w tym zakresie oznaczać będzie likwidację szeregu przedsiębiorstw oraz kilkukrotny wzrostu cen energii elektrycznej dla polskich obywateli. W trakcie spotkań stało się jasne, że hutnictwo, przemysł wydobywczy, branża energetyczna oraz chemiczna będą głównymi poszkodowanymi przyszłej wspólnej polityki w zakresie ochrony klimatu. Według przedsiębiorców w samej Polsce zagrożonych likwidacją jest blisko 800 tys. miejsc pracy. Ponadto ich przychody mogą spaść nawet o 40 proc.
Największym problemem sygnalizowanym nam przez polski biznes jest brak jasnego stanowiska rządu w tej sprawie. Jest to szczególnie widoczne w decyzjach podejmowanych w ramach posiedzeń Rady UE. Uległość rządu wobec Komisji Europejskiej uniemożliwia kluczowym sektorom polskiej gospodarki opracowanie strategii rozwoju. Obecna władza staje się więc głównym hamulcem rozwoju przedsiębiorczości, co pozbawia Polskę szans na reindustrializację. Widać to wyraźnie na przykładzie działań Pani rządu w zakresie negocjacji nad nowym prawem unijnym mającym zapewnić stabilność rynku dla unijnego systemu handlu uprawnieniami CO2. Skutkuje ono zaostrzeniemo bowiązujących obecnie i skrajnie niekorzystnych dla Polski limitów emisji dwutlenku węgla.
Wzywamy Panią do podjęcia wszelkich możliwych działań, które zdecydowanie sprzeciwiałyby się polityce klimatycznej UE poprzez budowę trwałej koalicji wspierającej interesy Europy Środkowo-Wschodniej oraz podjęcie kroków prawnych w Trybunale Sprawiedliwości UE przeciwko ustanowieniu rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami CO2, która zgodnie z Traktatem powinna być uchwalona w drodze jednomyślności. Ze względu na zagrożenia płynące dla Polski należy przeprowadzić szeroką kampanię informacyjną odnośnie do skutków pakietu klimatycznego. Deklarując naszą chęć współpracy, wzywamy Panią jednocześnie do stworzenia ponadpartyjnego porozumienia na rzecz ochrony polskiego przemysłu.
Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskimstemu handlu uprawnieniami CO2. Skutkuje ono zaostrzeniem obowiązujących obecnie i skrajnie niekorzystnych dla Polski limitów emisji dwutlenku węgla.