„Anatomia upadku” w Parlamencie Europejskim

Biuro Prasowe Delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim ma przyjemność powiadomić o projekcji filmu dokumentalnego pod tytułem „Anatomia upadku”, która odbędzie się 26 marca br. o godzinie 18:30.

„Anatomia upadku” to film dokumentalny w reżyserii Anity Gargas, który ma kluczowe znaczenie w dochodzeniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Dokument przedstawia zeznania świadków i ustalenia niezależnych ekspertów wskazujące na to, że na pokładzie Tu-154M miały miejsce eksplozje. Film prezentuje liczne argumenty, które podważają tezę raportu MAK i Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego zakładającą, że to utrata części skrzydła po uderzeniu w brzozę była bezpośrednią przyczyną katastrofy.

W filmie wypowiadają się: płk Zbigniew Rzepa (Naczelna Prokuratura Wojskowa), prof. Marek Żylicz (członek polskiej komisji badającej katastrofę Tu-154M), Aldona Polcyn (siostra Marka Uleryka), Lucyna Gągor (wdowa po gen. Franciszku Gągorze), prof. Kazimierz Nowaczyk, prof. Wiesław Binienda, Antoni Macierewicz, prof. Andrzej Stepnowski, prof. Jan B. Obrębski, prof. Jacek Rońda, prof. Piotr Witakowski, Dymitr Książek oraz mieszkańcy Smoleńska.

Premierowy pokaz filmu odbył się 15 stycznia 2013 roku w warszawskim kinie „Wisła”. Płyta z filmem została dołączona do wydania „Gazety Polskiej” z 16 stycznia 2013 roku w nakładzie 139200 egzemplarzy. 30 stycznia br. film został wyemitowany przez TV Puls, natomiast 8 kwietnia br. film zostanie wyemitowany przez TVP1.

„Projekcja filmu, zorganizowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim, jest kolejnym działaniem delegacji na rzecz przybliżenia tematu szerszej opinii publicznej. Rosnąca liczba niejasności związanych z katastrofą smoleńską budzi zaniepokojenie, którym chcemy się podzielić z posłami do Parlamentu Europejskiego” – podkreśla prof. Legutko.

Wciąż zbyt małoosób osób w Parlamencie Europejskim chce mówić o zdarzeniach związanych z katastrofą prezydenckiego samolotu. Film stawia pytania, na które Polska i Europa muszą w końcu uzyskać rzetelne odpowiedzi. Każdy poseł do Parlamentu Europejskiego otrzyma egzemplarz filmu” – mówi Ryszard Czarnecki.

Wydarzenie jest organizowane przez prof. Ryszarda Legutkę i Ryszarda Czarneckiego, reprezentujących Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Film został wyprodukowany przez „Gazetę Polską” i wyreżyserowany przez Anitę Gargas. Przy tworzeniu filmu współpracowali: Rafał Dzięciołowski, Anna Sarzyńska, Konrad Falęcki. Producentem dokumentu jest Niezależne Wydawnictwo Polskie; wydawcą jest „Gazeta Polska”.

Anita Gargas – polska dziennikarka specjalizująca się w dziennikarstwie śledczym. W latach 2006-2010 kierowała publicystyką w TVP1; była autorką programu śledczego „Misja Specjalna“; jest autorką pierwszego filmu dokumentalnego o katastrofie w Smoleńsku zatytułowanego „10.04.10”,  otrzymała Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2011 r. „za odwagę i bezkompromisowość w docieraniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej”.

Źródło: Biuro Prasowe EKR

Podziel się swoją opinią

Zapisz się do newslettera

Dołącz do naszej społeczności, aby być jednym z pierwszych informowanych o moich inicjatywach, projektach i działaniach w Parlamencie Europejskim - zapisz się teraz do newslettera!